Gündem Haber Girişi: 07.11.2021 - 09:11, Güncelleme: 07.11.2021 - 09:11

Camide protokol düzenine yasak

 

Camide protokol düzenine yasak

Son zamanlarda camilerde düzenlenen törenlerde bazı siyasilere özel protokol oluşturulmasına yönelik uygulamalara gelen tepkiler üzerine Diyanet harekete geçti. Kurumdan 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda "Cami adabına aykırı düzenlemelerden sakınılmalıdır." uyarısında bulunuldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı "camilerde protokol düzenine" karşı kamuoyundan gelen tepkiler üzerine harekete geçti. Son zamanlarda camilerde düzenlenen törenlerde bazı siyasilere özel koltuk, protokol yolu gibi görüntülerin sıkça haberlere konu olması Diyanet'in 81 il müftülüğüne uyarı yazısı göndermesine neden oldu. Yazıda, "Cami adabına aykırı düzenlemelerden sakınılmalıdır. Bu tür uygulamalar halkımız tarafından da hoş karşılanmamaktadır. Camilerde yapılacak merasimlerde gösterişten uzak durularak tevazuya dikkat edilmesi, merasimi yöneten Reisu'l-Kurra'nın kürsüsü ve koltuğu dışında koltuk ve yüksek minderler konulmaması hususunu önemle rica ederim" ifadelerine yer verildi. NE OLMUŞTU? İstanbul Müftülüğü’nün himayesinde geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen Kemal Efendi Vakfı'nda hafızlık eğitimi alan gençler için Hafızlık İcazet Merasimi'nde AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve üst düzey isimler için özel koltuk kullanılması tepkilere neden olmuştu. Fatih Camii içinde merasim için özel koltuk ve sıralar konulması da dikkat çekmişti. Benzer görüntüler Afyonkarahisar'da görülmüştü. Afyonkarahisar'da Kuran kursu öğrencileri için düzenlenen hafızlık icazet töreninde Vali, Belediye Başkanı ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı için protokol yolu oluşturulduğu ortaya çıktı. Protokole katılanlar, bu yoldan kuran kursu öğrencisi ve velilerini selamlayarak yürüdü. Öte yandan protokoldekiler için hazırlanan altın sarısına boyanmış varaklı koltuklar da dikkat çekti. İŞTE DİYANET'İN 81 İLE GÖNDERDİĞİ UYARI YAZISI T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Diyanet İşleri Başkanlığı Sayı: E-42612791-010.06.01-1803224 Konu: Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık ve Kıraat İcazet Merasimleri Yönergesi. İlgi: DAĞITIM YERLERİNE İcazet Merasimlerinde Uyulacak Esaslar 26.10.2021 Yüce kitabımız Kuran'ı Kerim'in hıfzının ve aşere takrip ilminin tamamlanmasının ardından icazet geleneğimiz gereği camilerimizde ve salonlarımızda hafızlık ve kıraat icazet merasimleri icra edilmektedir. Bu merasimlerin 10.06.2020 tarihinde yayınlanan icazet merasimleri usul ve esaslar yönergesine uygun olarak yapılması önem arz etmektedir. Ayrıca icazet merasimi icra edilecek caminin veya fiziki mekanın herkesin rahat bir şekilde izleyebileceği uygun mekanlar olmasına dikkat edilmeli ve cami adabına aykırı düzenlemelerden sakınılmalıdır. Bu tür uygulamalar halkımız tarafından da hoş karşılanmamaktadır. Camilerde yapılacak merasimlerde gösterişten uzak durularak tevazuya dikkat edilmesi, merasimi yöneten Reisu'l-Kurra'nın kürsüsü ve koltuğu dışında koltuk ve yüksek minderler konulmaması, yere oturamayacak derecede yaşlı ve hasta olanların caminin uygun bir bölümünde oturtulması ve icazet alacak öğrencilerin oturacağı yer ve yürüyeceği yol dışında özel ayrılmış yer ve yol uygulamasının yapılmaması konusunda azami hassasiyetin gösterilmesi hususunu önemle rica ederim. Dağıtım: 81 İl Müftülüğüne Eğitim Merkezi Müdürlüklerine İhtisas Merkezlerine
Son zamanlarda camilerde düzenlenen törenlerde bazı siyasilere özel protokol oluşturulmasına yönelik uygulamalara gelen tepkiler üzerine Diyanet harekete geçti. Kurumdan 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda "Cami adabına aykırı düzenlemelerden sakınılmalıdır." uyarısında bulunuldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı "camilerde protokol düzenine" karşı kamuoyundan gelen tepkiler üzerine harekete geçti.

Son zamanlarda camilerde düzenlenen törenlerde bazı siyasilere özel koltuk, protokol yolu gibi görüntülerin sıkça haberlere konu olması Diyanet'in 81 il müftülüğüne uyarı yazısı göndermesine neden oldu.

diyanet-protokol-1.jpg

Yazıda, " Cami adabına aykırı düzenlemelerden sakınılmalıdır. Bu tür uygulamalar halkımız tarafından da hoş karşılanmamaktadır.
Camilerde yapılacak merasimlerde gösterişten uzak durularak tevazuya dikkat edilmesi, merasimi yöneten Reisu'l-Kurra'nın kürsüsü ve koltuğu dışında koltuk ve yüksek minderler konulmaması hususunu önemle rica ederim" ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

numan-koltuk-1.jpg

İstanbul Müftülüğü’nün himayesinde geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen Kemal Efendi Vakfı'nda hafızlık eğitimi alan gençler için Hafızlık İcazet Merasimi'nde AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve üst düzey isimler için özel koltuk kullanılması tepkilere neden olmuştu. Fatih Camii içinde merasim için özel koltuk ve sıralar konulması da dikkat çekmişti.

Benzer görüntüler Afyonkarahisar'da görülmüştü.

Afyonkarahisar'da Kuran kursu öğrencileri için düzenlenen hafızlık icazet töreninde Vali, Belediye Başkanı ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı için protokol yolu oluşturulduğu ortaya çıktı.

afyons.jpg

Protokole katılanlar, bu yoldan kuran kursu öğrencisi ve velilerini selamlayarak yürüdü. Öte yandan protokoldekiler için hazırlanan altın sarısına boyanmış varaklı koltuklar da dikkat çekti.

afyon-koltuks.jpg

İŞTE DİYANET'İN 81 İLE GÖNDERDİĞİ UYARI YAZISI

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI

Diyanet İşleri Başkanlığı

Sayı: E-42612791-010.06.01-1803224

Konu: Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık ve Kıraat İcazet Merasimleri Yönergesi.

İlgi: DAĞITIM YERLERİNE

İcazet Merasimlerinde Uyulacak Esaslar

26.10.2021

Yüce kitabımız Kuran'ı Kerim'in hıfzının ve aşere takrip ilminin tamamlanmasının ardından icazet geleneğimiz gereği camilerimizde ve salonlarımızda hafızlık ve kıraat icazet merasimleri icra edilmektedir. Bu merasimlerin 10.06.2020 tarihinde yayınlanan icazet merasimleri usul ve esaslar yönergesine uygun olarak yapılması önem arz etmektedir. Ayrıca icazet merasimi icra edilecek caminin veya fiziki mekanın herkesin rahat bir şekilde izleyebileceği uygun mekanlar olmasına dikkat edilmeli ve cami adabına aykırı düzenlemelerden sakınılmalıdır. Bu tür uygulamalar halkımız tarafından da hoş karşılanmamaktadır.

Camilerde yapılacak merasimlerde gösterişten uzak durularak tevazuya dikkat edilmesi, merasimi yöneten Reisu'l-Kurra'nın kürsüsü ve koltuğu dışında koltuk ve yüksek minderler konulmaması, yere oturamayacak derecede yaşlı ve hasta olanların caminin uygun bir bölümünde oturtulması ve icazet alacak öğrencilerin oturacağı yer ve yürüyeceği yol dışında özel ayrılmış yer ve yol uygulamasının yapılmaması konusunda azami hassasiyetin gösterilmesi hususunu önemle rica ederim.

Dağıtım: 81 İl Müftülüğüne

Eğitim Merkezi Müdürlüklerine İhtisas Merkezlerine

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.