Güncel Haber Girişi: 12.10.2021 - 17:31, Güncelleme: 12.10.2021 - 17:31

İBB, düğmeye bastı: TÜGVA'ya 25 yıllığına 'bedelsiz' verilen bina tahliye edilecek

 

İBB, düğmeye bastı: TÜGVA'ya 25 yıllığına 'bedelsiz' verilen bina tahliye edilecek

İBB, Büyükada İskelesi'nin ardından TÜGVA verilen Edirnekapı'daki bina için de harekete geçti.
İstanbul Büyükşehir Belediye, Büyükada’da vapur iskelesinde TÜGVA’ya tahsis edilen kafeteryayı boşaltmaya çalışırken; vakfa verilen başka bir binanın da peşine düştü. BirGün’ün haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), AKP’li Mevlüt Uysal’ın belediye başkanlığı döneminde TÜGVA’ya 25 yıllığına bedelsiz tahsis edilen Edirnekapı’daki binayı tahsis amacına uygun kullanmayarak boş tutan TÜGVA’ya ihtar çekti. Tahsisin iptal edilmesi için İBB Meclisi’ne de yazı yazdı. MECLİS'İN ALACAĞI KARAR BEKLENİYOR Geçmiş AKP yönetimi zamanında TÜGVA’ya yapılan pek çok tahsisten biri olan, Edirnekapı Meydanı’ndaki kültürel tesis, İBB Meclisi’nin alacağı kararı bekliyor. 2019 belediye seçimlerinden kısa bir süre önce, 21 Kasım 2018 tarihinde alınan Meclis kararı ile, Edirnekapı 2621 ada 1 parsel üzerindeki taşınmaz, 25 yıllığına TÜGVA’ya bedelsiz olarak tahsis edilmişti. CHP grubunun ret oyu verdiği karar, AKP grubunun oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edilmişti. Yurt hizmetlerinde kullanılmak üzere yapılan tahsis, aradan geçen zaman içinde yurt olarak kullanılmadı. VAKFA İHTARNAME GÖNDERİLDİ İBB Emlak Yönetim Daire Başkanlığının İBB Meclisi’ne gönderdiği yazıda özetle şöyle denildi: “Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim ve Yurt Faaliyetleri için Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmeliğin’ 14. Maddesine istinaden Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) adına tesis edilen bedelsiz irtifa hakkının fesih edileceği hususları, 24.08.2021 tarihli ihtarname ile adı geçen Vakfa bildirilmiştir. Vakıftan alınan 10.09.2021 tarihli yazıda, pandemi koşulları öne sürülerek restorasyon işlemlerinin gerçekleştirilemediği, restorasyon çalışmalarının devam ettiği ve Yönetmeliğin 5. Maddesine uygun şekilde eğitim faaliyetlerine devam edileceği ifade edilmiştir. Yapılan değerlendirmede, söz konusu irtifa hakkının 2018 yılının sonunda tesis edildiği, pandemi kısıtlamalarının ise 2020 yılının ilk yarısında başladığı dolayısıyla pandemi koşullarının taşınmazın faaliyete açılmaması için yeterli bir gerekçe olmadığı ayrıca 09.09.2021 tarihinde Emlak Müdürlüğü teknik personelince mahallinde yapılan tespitte taşınmazın halen boş ve atıl vaziyette olduğu, yapının girişe kapatıldığı dolayısıyla herhangi bir restorasyon çalışmasında bulunulmadığı hususları tespit edilmiştir.” Taşınmazın 25 yıl süreli bedelsiz tahsis edilmesine ilişkin alınmış olan Meclis kararının, önümüzdeki günlerde İBB Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.
İBB, Büyükada İskelesi'nin ardından TÜGVA verilen Edirnekapı'daki bina için de harekete geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediye, Büyükada’da vapur iskelesinde TÜGVA’ya tahsis edilen kafeteryayı boşaltmaya çalışırken; vakfa verilen başka bir binanın da peşine düştü.

BirGün’ün haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), AKP’li Mevlüt Uysal’ın belediye başkanlığı döneminde TÜGVA’ya 25 yıllığına bedelsiz tahsis edilen Edirnekapı’daki binayı tahsis amacına uygun kullanmayarak boş tutan TÜGVA’ya ihtar çekti. Tahsisin iptal edilmesi için İBB Meclisi’ne de yazı yazdı.

MECLİS'İN ALACAĞI KARAR BEKLENİYOR

Geçmiş AKP yönetimi zamanında TÜGVA’ya yapılan pek çok tahsisten biri olan, Edirnekapı Meydanı’ndaki kültürel tesis, İBB Meclisi’nin alacağı kararı bekliyor. 2019 belediye seçimlerinden kısa bir süre önce, 21 Kasım 2018 tarihinde alınan Meclis kararı ile, Edirnekapı 2621 ada 1 parsel üzerindeki taşınmaz, 25 yıllığına TÜGVA’ya bedelsiz olarak tahsis edilmişti.

CHP grubunun ret oyu verdiği karar, AKP grubunun oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edilmişti. Yurt hizmetlerinde kullanılmak üzere yapılan tahsis, aradan geçen zaman içinde yurt olarak kullanılmadı.

VAKFA İHTARNAME GÖNDERİLDİ

İBB Emlak Yönetim Daire Başkanlığının İBB Meclisi’ne gönderdiği yazıda özetle şöyle denildi:

“Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim ve Yurt Faaliyetleri için Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmeliğin’ 14. Maddesine istinaden Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) adına tesis edilen bedelsiz irtifa hakkının fesih edileceği hususları, 24.08.2021 tarihli ihtarname ile adı geçen Vakfa bildirilmiştir. Vakıftan alınan 10.09.2021 tarihli yazıda, pandemi koşulları öne sürülerek restorasyon işlemlerinin gerçekleştirilemediği, restorasyon çalışmalarının devam ettiği ve Yönetmeliğin 5. Maddesine uygun şekilde eğitim faaliyetlerine devam edileceği ifade edilmiştir.

Yapılan değerlendirmede, söz konusu irtifa hakkının 2018 yılının sonunda tesis edildiği, pandemi kısıtlamalarının ise 2020 yılının ilk yarısında başladığı dolayısıyla pandemi koşullarının taşınmazın faaliyete açılmaması için yeterli bir gerekçe olmadığı ayrıca 09.09.2021 tarihinde Emlak Müdürlüğü teknik personelince mahallinde yapılan tespitte taşınmazın halen boş ve atıl vaziyette olduğu, yapının girişe kapatıldığı dolayısıyla herhangi bir restorasyon çalışmasında bulunulmadığı hususları tespit edilmiştir.”

Taşınmazın 25 yıl süreli bedelsiz tahsis edilmesine ilişkin alınmış olan Meclis kararının, önümüzdeki günlerde İBB Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.