Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 01.09.2021 - 11:36, Güncelleme: 01.09.2021 - 11:52

Rektörden eşine yol ücreti 'kıyağı'

 

Rektörden eşine yol ücreti 'kıyağı'

BTÜ Rektörü, eşinin 'reçine günleri' masraflarını üniversiteye karşılattığı ortaya çıkarken makam arabası kullandığı halde kendisine de ödenek çıkardığı belirtildi.
Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Arif Karademir'in eşinin katıldığı 'reçine günlerinde' yolluk, yevmiye ve konaklama ücretlerini üniversiteye karşılattığı ortaya çıktı. Karademir yalanladı, e-devlet doğruladı. Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre Rektörü Karademir’in, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ve İva Reçine A.Ş katkılarıyla düzenlenen 1. Reçine günleri etkinliğine reçine ile ilgisi olmayan eşi BTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencisi Zuhal Karademir’i de dahil ederek yolluk, yevmiye ve konaklama ücreti ödemesi yaptırdığı ortaya çıktı. İsmini vermek istemeyen üniversite çalışanı, “Kendi makam arabası ile ulaşım sağlayan Rektör Karademir kendisine bile yolluk ücreti ödememesi gereken yerde eşini de tatile götürerek masrafları devlete yüklemesinin, ahlaki ilkelerle örtüşmediğini, üniversite personeli dile getirmektedir” dedi. Konunun sorulduğu Karademir ise, “Yolluk, yevmiye gibi bir şey yok. Ona tenezzül edecek insan da değiliz. Belge yalandır” dedi. e-Devlet belge doğrulama uygulamasında personel servisine ait yazı doğrulandı. BTÜ Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’nın yazısında, “Üniversitemizin temsilen yolluk-yevmiye, konaklama ücreti Orman Fakültesi Dekanlığı’nın bütçesinden ödenmek üzere, resmi araç ile 7 Nisan 2021 saat 17.00’den itibaren 8 Nisan 2021 tarihinde 1 gün süreyle Balıkesir Altınoluk’a görevlendirmelerini ayrıca sokağa çıkma ve seyahat kısıtlama uygulaması gün ve saatlerde kısıtlamadan muaf tutulması için gerekli müsaadenin verilmesini arz ederiz” ifadeleri kullanıldı. Reçine Günleri BTÜ Katılımcı Listesi’nde ise rektör Karademir ve eşinin de aralarında olduğu 13 kişinin ismi yer aldı. KENDİSİNE DE YOLLUK ÜCRETİ YAZMIŞ İsmini vermek istemeyen üniversite çalışanı kendi makam arabası ile ulaşım sağlayan Rektör Karademir’i kendisine bile yolluk ücreti yazdırdığını dile getirerek, “Kendisinin yolluk ücreti almaması gerekirken eşini de tatile götürerek masrafları devlete yüklemesinin, ahlaki ilkelerle örtüşmediğini, üniversite personeli dile getirmektedir. Üniversite personeli bilimsel çalışmalarda ödenek bulmakta zorlandıklarını hatta katılamadıklarını belirtmekteler ancak Rektör Karademir eşine hakkı olmadığı halde devletin imkânlarını peşkeş çekmiştir” dedi. E-DEVLET DOĞRULADI Karademir ise “İva Reçine’nin sahibi geçenlerde vefat etti. Çok iyi bir insandı. Bakanlığın reçine eylem planı kapsamında yapılan bir çalışma. Biz yolluk ve yevmiye almadık. Otel masrafımızı İva Reçine karşıladı. Eşim yüksek lisans yapıyor zaten kimya mühendisi. Reçine konusunda şu anda projesi var. Yolluk yevmiye gibi bir şey yok. Velev ki eşim olarak bile yanımda katılmasında teknik olarak bir sakınca yok” dedi. Karademir, BTÜ Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’nın yazısına ilişkin de “yalandır” dedi. e-Devlet belge doğrulama uygulamasında personel servise ait yazı doğrulandı.
BTÜ Rektörü, eşinin 'reçine günleri' masraflarını üniversiteye karşılattığı ortaya çıkarken makam arabası kullandığı halde kendisine de ödenek çıkardığı belirtildi.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Arif Karademir'in eşinin katıldığı 'reçine günlerinde' yolluk, yevmiye ve konaklama ücretlerini üniversiteye karşılattığı ortaya çıktı. Karademir yalanladı, e-devlet doğruladı.

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre Rektörü Karademir’in, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ve İva Reçine A.Ş katkılarıyla düzenlenen 1. Reçine günleri etkinliğine reçine ile ilgisi olmayan eşi BTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencisi Zuhal Karademir’i de dahil ederek yolluk, yevmiye ve konaklama ücreti ödemesi yaptırdığı ortaya çıktı.

İsmini vermek istemeyen üniversite çalışanı, “Kendi makam arabası ile ulaşım sağlayan Rektör " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Rektör Karademir kendisine bile yolluk ücreti ödememesi gereken yerde eşini de tatile götürerek masrafları devlete yüklemesinin, ahlaki ilkelerle örtüşmediğini, üniversite personeli dile getirmektedir” dedi.
Konunun sorulduğu Karademir ise, “Yolluk, yevmiye gibi bir şey yok. Ona tenezzül edecek insan da değiliz. Belge yalandır” dedi. e-Devlet belge doğrulama uygulamasında personel servisine ait yazı doğrulandı.

BTÜ Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’nın yazısında, “Üniversitemizin temsilen yolluk-yevmiye, konaklama ücreti Orman Fakültesi Dekanlığı’nın bütçesinden ödenmek üzere, resmi araç ile 7 Nisan 2021 saat 17.00’den itibaren 8 Nisan 2021 tarihinde 1 gün süreyle Balıkesir Altınoluk’a görevlendirmelerini ayrıca sokağa çıkma ve seyahat kısıtlama uygulaması gün ve saatlerde kısıtlamadan muaf tutulması için gerekli müsaadenin verilmesini arz ederiz” ifadeleri kullanıldı. Reçine Günleri BTÜ Katılımcı Listesi’nde ise rektör " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> rektör Karademir ve eşinin de aralarında olduğu 13 kişinin ismi yer aldı.

KENDİSİNE DE YOLLUK ÜCRETİ YAZMIŞ

İsmini vermek istemeyen üniversite çalışanı kendi makam arabası ile ulaşım sağlayan Rektör " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Rektör Karademir’i kendisine bile yolluk ücreti yazdırdığını dile getirerek, “Kendisinin yolluk ücreti almaması gerekirken eşini de tatile götürerek masrafları devlete yüklemesinin, ahlaki ilkelerle örtüşmediğini, üniversite personeli dile getirmektedir. Üniversite personeli bilimsel çalışmalarda ödenek bulmakta zorlandıklarını hatta katılamadıklarını belirtmekteler ancak Rektör " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Rektör Karademir eşine hakkı olmadığı halde devletin imkânlarını peşk çekmiştir” dedi.

E-DEVLET DOĞRULADI

Karademir ise “İva Reçine’nin sahibi geçenlerde vefat etti. Çok iyi bir insandı. Bakanlığın reçine eylem planı kapsamında yapılan bir çalışma. Biz yolluk ve yevmiye almadık. Otel masrafımızı İva Reçine karşıladı. Eşim yüksek lisans yapıyor zaten kimya mühendisi. Reçine konusunda şu anda projesi var. Yolluk yevmiye gibi bir şey yok. Velev ki eşim olarak bile yanımda katılmasında teknik olarak bir sakınca yok” dedi. Karademir, BTÜ Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’nın yazısına ilişkin de “yalandır” dedi. e-Devlet belge doğrulama uygulamasında personel servise ait yazı doğrulandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.