Gündem (ANKA) - ANKA Ajans | Haber Girişi: 21.01.2022 - 18:00, Güncelleme: 21.01.2022 - 18:00

Helvacı'dan Hükümete: Sen Türk Parasına Güvenmiyorsun Ki Vatandaşın Güvenmesini Nasıl Bekliyorsun

 

Helvacı'dan Hükümete: Sen Türk Parasına Güvenmiyorsun Ki Vatandaşın Güvenmesini Nasıl Bekliyorsun

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erkan İlyas Helvacı, “Siz bugün Çanakkale Köprüsü yapıyorsunuz. Allah razı olsun, ihtiyaçtır yapılıyor. Ama siz, bugüne kadar tarihinde en fazla 4 milyon geçiş olan bir yere 16 milyon geçiş garantisi veriyorsunuz. Tam 4 katı. Yetmiyor, geçiş ücretini de euro ile sağlıyorsunuz. Sonra da çıkıyorsunuz televizyona diyorsunuz ki 'Türk parası kullanacaksın, Türk parası’. İyi de hükümet olarak sen Türk parasına güvenmiyorsun ki vatandaşın güvenmesini nasıl bekliyorsun? Yapan firmaya baktığımızda '5’li çetenin' olduğunu görüyorsunuz” dedi.
Erkan İlyas Helvacı, bir dizi temasta bulunmak için Bilecik’te partisinin il başkanlığında açıklamalarda bulundu. “Euro almış başını gitmiş. Dolar almış başını gitmiş. İşsizlik hat safhada. Marketlerde fiyatlar almış başını gitmiş” diyen Helvacı, şunları söyledi: “İSTİHDAMA YÖNELİK HİÇBİR ADIM ATMADIK” “Tabii bu ekonomik krizin sebebi son zamanlardaki dolar ve euro artışına bağlı olarak aynı zamanda borç-faiz ekonomisi, çimento ekonomisi, asfalt ekonomisi, rezidans, AVM ekonomisi. Asıl temelinde yatan budur. Şimdi bir kısım arkadaşlarımız diyorlar ki ‘Borçsuz ülke mi var?’ Evet, borçsuz ülke yok, doğru. Fakat onlar almış oldukları borçları ne yaptılar, üretime yönelik, istihdama ve ihracata yönelik faaliyetler haline getirdiler. Biz ne yaptık? Yol yaptık, köprü yaptık. Allah razı olsun, tabii ki bunları yapacağız. Bunlar yapılması gereken ana vazifelerimiz. Fakat bunun yanı sıra üretime, istihdama yönelik hiçbir adım atmadık. İşin temelinde aslında bu yatıyor. Yani borç alıyorsunuz, faiz ödüyorsunuz. Kendi gelirlerimizi faize yatırıyorsunuz.” “DOLARIN ATEŞİNİN DÜŞMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ” Böyle bir ekonomik ortamda doların ateşinin düşmesinin imkansız olduğunu savunan Helvacı, şöyle devam etti: “Şimdi önümüzdeki 2022 yılında 193 milyar dolar borç ödeyeceğiz. Cari açığımız ile beraber bu 250 milyar dolar ediyor. Şimdi sadece hükümetin 250 milyar dolara ihtiyacı olduğu bir ortamda siz doların ateşinin düşmesini bekleyebilir misiniz? Bekleyemezsiniz, arz-talep meselesi. Dolar neticede bir metadır. Siz Türk lirası veriyorsunuz, karşılığında dolar satın alıyorsunuz. Şimdi bu kadar talebin olduğu, 250 milyar dolara ihtiyacınız olduğu bir ortamda doların ateşinin düşmesi zaten düşünülemez. “SEN TÜRK PARASINA GÜVENMİYORSUN Kİ VATANDAŞIN GÜVENMESİNİ NASIL BEKLİYORSUN” Dolayısıyla yok Çin modeli, yok Uganda modeli, yok bilmem ne modeli, hayır bunların hiç birisi bu memlekete fayda sağlamamıştır bugüne kadar, bundan sonra da sağlamaz. Siz bugün Çanakkale Köprüsü yapıyorsunuz. Allah razı olsun, ihtiyaçtır yapılıyor. Ama siz, bugüne kadar tarihinde en fazla 4 milyon geçiş olan bir yere 16 milyon geçiş garantisi veriyorsunuz. Tam 4 katı. Yetmiyor, geçiş ücretini de euro ile sağlıyorsunuz. Sonra da çıkıyorsunuz televizyona diyorsunuz ki ‘Türk parası kullanacaksın, Türk parası’. İyi de hükümet olarak sen Türk parasına güvenmiyorsun ki vatandaşın güvenmesini nasıl bekliyorsun? Her geçiş 15 euro. 4 milyon kişi geçmiş bugüne kadar ve siz 16 milyon geçiş garantisi veriyorsunuz.” “5’Lİ ÇETENİN OLDUĞUNU GÖRÜYORSUNUZ” Devletteki ihaleleri belirli holdinglerin aldığını söyleyen Helvacı, 5’li Çete vurgusu yaptığı konuşmasını ise şu sözlerle bitirdi: “Yapan firmaya bakıyoruz, '5’li çetenin' olduğunu görüyorsunuz. Bu ‘5’li çete’ dediğimiz imtiyazlı holdingler… Dünyada yapılan araştırmaya göre, kamu ihalesi alan 10 şirketin 5’i Türkiye’de. Bu da yüzde 60’ın üzerinde. Yani düşünün, yüzde 60’ını 5 holding alıyor, geriye kalan yüzde 40’ı da 83 milyona gidiyor."
Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erkan İlyas Helvacı, “Siz bugün Çanakkale Köprüsü yapıyorsunuz. Allah razı olsun, ihtiyaçtır yapılıyor. Ama siz, bugüne kadar tarihinde en fazla 4 milyon geçiş olan bir yere 16 milyon geçiş garantisi veriyorsunuz. Tam 4 katı. Yetmiyor, geçiş ücretini de euro ile sağlıyorsunuz. Sonra da çıkıyorsunuz televizyona diyorsunuz ki 'Türk parası kullanacaksın, Türk parası’. İyi de hükümet olarak sen Türk parasına güvenmiyorsun ki vatandaşın güvenmesini nasıl bekliyorsun? Yapan firmaya baktığımızda '5’li çetenin' olduğunu görüyorsunuz” dedi.

Erkan İlyas Helvacı, bir dizi temasta bulunmak için Bilecik’te partisinin il başkanlığında açıklamalarda bulundu. “Euro almış başını gitmiş. Dolar almış başını gitmiş. İşsizlik hat safhada. Marketlerde fiyatlar almış başını gitmiş” diyen Helvacı, şunları söyledi:

“İSTİHDAMA YÖNELİK HİÇBİR ADIM ATMADIK”

“Tabii bu ekonomik krizin sebebi son zamanlardaki dolar ve euro artışına bağlı olarak aynı zamanda borç-faiz ekonomisi, çimento ekonomisi, asfalt ekonomisi, rezidans, AVM ekonomisi. Asıl temelinde yatan budur.

Şimdi bir kısım arkadaşlarımız diyorlar ki ‘Borçsuz ülke mi var?’ Evet, borçsuz ülke yok, doğru. Fakat onlar almış oldukları borçları ne yaptılar, üretime yönelik, istihdama ve ihracata yönelik faaliyetler haline getirdiler. Biz ne yaptık? Yol yaptık, köprü yaptık. Allah razı olsun, tabii ki bunları yapacağız. Bunlar yapılması gereken ana vazifelerimiz. Fakat bunun yanı sıra üretime, istihdama yönelik hiçbir adım atmadık. İşin temelinde aslında bu yatıyor. Yani borç alıyorsunuz, faiz ödüyorsunuz. Kendi gelirlerimizi faize yatırıyorsunuz.”

“DOLARIN ATEŞİNİN DÜŞMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ”

Böyle bir ekonomik ortamda doların ateşinin düşmesinin imkansız olduğunu savunan Helvacı, şöyle devam etti:

“Şimdi önümüzdeki 2022 yılında 193 milyar dolar borç ödeyeceğiz. Cari açığımız ile beraber bu 250 milyar dolar ediyor. Şimdi sadece hükümetin 250 milyar dolara ihtiyacı olduğu bir ortamda siz doların ateşinin düşmesini bekleyebilir misiniz? Bekleyemezsiniz, arz-talep meselesi. Dolar neticede bir metadır. Siz Türk lirası veriyorsunuz, karşılığında dolar satın alıyorsunuz. Şimdi bu kadar talebin olduğu, 250 milyar dolara ihtiyacınız olduğu bir ortamda doların ateşinin düşmesi zaten düşünülemez.

“SEN TÜRK PARASINA GÜVENMİYORSUN Kİ VATANDAŞIN GÜVENMESİNİ NASIL BEKLİYORSUN”

Dolayısıyla yok Çin modeli, yok Uganda modeli, yok bilmem ne modeli, hayır bunların hiç birisi bu memlekete fayda sağlamamıştır bugüne kadar, bundan sonra da sağlamaz. Siz bugün Çanakkale Köprüsü yapıyorsunuz. Allah razı olsun, ihtiyaçtır yapılıyor. Ama siz, bugüne kadar tarihinde en fazla 4 milyon geçiş olan bir yere 16 milyon geçiş garantisi veriyorsunuz. Tam 4 katı. Yetmiyor, geçiş ücretini de euro ile sağlıyorsunuz. Sonra da çıkıyorsunuz televizyona diyorsunuz ki ‘Türk parası kullanacaksın, Türk parası’. İyi de hükümet olarak sen Türk parasına güvenmiyorsun ki vatandaşın güvenmesini nasıl bekliyorsun? Her geçiş 15 euro. 4 milyon kişi geçmiş bugüne kadar ve siz 16 milyon geçiş garantisi veriyorsunuz.”

“5’Lİ ÇETENİN OLDUĞUNU GÖRÜYORSUNUZ”

Devletteki ihaleleri belirli holdinglerin aldığını söyleyen Helvacı, 5’li Çete vurgusu yaptığı konuşmasını ise şu sözlerle bitirdi:

“Yapan firmaya bakıyoruz, '5’li çetenin' olduğunu görüyorsunuz. Bu ‘5’li çete’ dediğimiz imtiyazlı holdingler… Dünyada yapılan araştırmaya göre, kamu ihalesi alan 10 şirketin 5’i Türkiye’de. Bu da yüzde 60’ın üzerinde. Yani düşünün, yüzde 60’ını 5 holding alıyor, geriye kalan yüzde 40’ı da 83 milyona gidiyor."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.