İki dergide yayımlanan müzik yazıları ile ilgili görüşlerimi aktarmak istiyorum. Bu yazılar, söylenene göre hakemlere gönderilmiş, ama nasıl olmuşsa “olur” verilmiştir. Müzik akademisyeni arkadaşlarımızın uygulamaları iyidir de, yazı/kitap/makale/rapor v.b. konusunda sıkıntıları devam etmektedir.

1/ TÜRK MÛSİKÎ İNKILÂBI BAĞLAMINDA KLASİK TÜRK MÛSİKÎSİ ÇALGILARI/*İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ KÜLTÜR VE SANAT DERGİSİ/Cilt/Vol. 3 Sayı/No. 1 (2017): 28-47

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/328543

Ünsal DENİZ: İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar ASD/Malatya

Türkçe yanlışları;

 “Türk mûsikîsi” değil, Türk musikisi/Türk musıkisi,

“Türk Mûsikî İnkılâbı” değil, Türk Musiki/Türk musıki İnkılabı,

“Siyasîlerinin” değil, Siyasilerinin,

Alaturka mûsikînin değil,Türk musıkisinin,

Anahtar Kelimeler: Klasik Türk Mûsikîsi Çalgıları, Türk Musiki İnkılâbı, Alaturka Mûsikî,

Türk Mûsikî İnkılâbı Bağlamında Klasik Türk Mûsikîsi Çalgıları (Musıki/Musiki)

“Fikrî Temeller” değil, “Fikri Temeller”

“Siyasî, askerî” değil, “Siyasi, askeri”  

Dârülelhan’da değil, Darülelhan,

“İhtiyâcı” değil,ihtiyacı,

“Türk Mûsikîsi Çalgıları” değil, Türk Musikisi/Musıkisi Çalgıları

“Millî” değil, Milli” Türk müziği yaratılmasına

“Muzıka-i Hûmayun” değil, Mızıka-i Hümayun

“Riyaset-i Cumhur Mûsikî”, yukarda yazmıştık,

“Fıtrî zekâsını” değil, Fıtri zekasını,

Bu çalışma özgün bir makaleden çok bir derleme kabul edilebilir. Çünkü, yazarın görüşü ortada olmayıp, sürekli alıntılarla kronoloji takip edilmiştir. Bizim için bilinenlerin tekrarı olmuştur. Konservatuarlarda bu bilgiler lisansta verilmektedir. Geçmişini bilmeyen bir toplum, geleceğini çizemez…

2/ CUMHURİYETİN KURULUŞUNDAN İTİBAREN TÜRKİYE'DEKİ MÜZİK KURUMLARINA GENEL BİR BAKIŞ/ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ, AKADEMİK MÜZİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ,Cilt VI / ÖZEL SAYI / Eylül 2020,“Doğumlarının 110. Yılında Kemal İlerici ve Ahmet Samim Bilgen”

https://dergipark.org.tr/tr/pub/amader/issue/56876

Prof.Dr.Turan SAĞER:YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Müzik Toplulukları Anasanat Dalı, Doç.Dr.Onur ZAHAL: İnönü Üniv. Eğitim Fakültesi GSR Bölümü, Müzik Eğitimi ABD, Doç.Dr.Engin GÜRPINAR: İnönü Üniv. Eğitim Fakültesi GSE Bölümü, Müzik ABD

Bu makalenin önsözü ile metin dili,müzik terminolojisi arasında uçurum var…Sanki önsözü birisi, içeriği diğerleri yazmış ve kontrol edilmeden yayına gönderilmiş, hakemlerde isimlere bakarak onay vermiş. Nerden baksanız etik değil. Yazan arkadaşların bu dili kullandıklarına da inanmak çok zor…

Bu dergiyi yıllardır yürütmeye çalışanların emeğine yazık!...

Mesela, Anahtar Kelimeler doğru yazılmış: “Müzik Kurumları, Cumhuriyet Müzik Kurumları, Türkiye Müzik Kurumları”

Şimdi de metine bakalım;

“Bu mecrada” değil, bu alanda,

“Mârifetiyle” değil, Marifetiyle,

“Mehterhâne”değil, Mehterhane,

“Muzika-i Hümâyın” değil, Mızıka-i Hümayun

“Resmî” değil, Resmi,

 “Kaba Mûsikî” değil, “Kaba Musiki”, 

“Osmanlı mûsikîsinin” değil, Osmanlı musikisinin,

“Tarihî” değil, Tarihi,

“Dârûlbedâyi” değil; Darülbedayi

“Millî Eğitim” değil, Milli Eğitim,

“Güzel Sanatlar liseleri” değil, Güzel Sanatlar Liseleri,

“Hâlihazırda” değil,  Halihazırda,

“belediye konservatuvarları” değil, Belediye Konservatuvarları,

“ devlet ve vakıf üniversitelerine”  değil, Devlet ve Vakıf Üniversitelerine,

“43 adet konservatuvar bulunmaktadır” değil, 48 adet (2020) Konservatuvar,

Ülkemizde, aktüel olarak, 28 adet müzik öğretmenliği bölümü” değil; Ülkemizde, 28 adet GSE Bölümü, Müzik Öğretmenliği ABD…”

“Bünyesinde dört fakülte, bir enstitü ve bir meslek yüksekokulu bulunmaktadır.”  değil, “Bünyesinde dört Fakülte, bir Enstitü ve bir Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.” 

“müzik ve güzel sanatlar eğitim fakültesi” değil, Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi,

“İcra fakültesi” değil, İcra Fakültesi, 

“ müzik bilimleri ve teknolojileri fakültesi” değil, Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi,

“güzel sanatlar enstitüsünde” değil, Güzel Sanatlar Enstitüsünde;

“sanat ve tasarım fakültesi” değil, Sanat ve Tasarım Fakültesi”,

“Batılı Hareketlerin” değil, batılı hareketlerin olması gerekir.

 Gelelim tenakuzlara.

 Sonuç bölümünde deniyor ki; “Bu çalışmada, evveliyatı ve değişimin başladığı devir olan Tanzimat, milat olarak kabul edilmiş. Bu devirde, Batılı hareketlerin resmî kurumlardaki nüfuzu ve idarecilerin meyli ile çokseslilik temeli üzerine kurulu Klasik Batı Müziğinin tesirinin kurumlarda git gide arttığı ve nihayet cumhuriyetle (Cumhuriyet olacak) birlikte, geleneksel müziklerin bu kurumlar içerisindeki nüfuz ve muhteviyatını yavaş yavaş kaybettiği tespit edilmiştir.” Bu bir tespit değil, bilinen ve gerçek olan uygulamalardır. Zaten bu makaleden, böyle bir tespit çıkarmak ta zorlama olacaktır. Çünkü, müzik kronoloji takip edilmiştir.

Ancak,Türk müziği eğitiminde önemli bir görev üstlenen ve çok sesli müzik  müzisyenleriyle Türk müziği müzisyenlerini aynı çatı altında buluşturan ve 1982’de İTÜ’ye bağlanan İstanbul Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı’na (1975) yer ayırmamak büyük eksikliktir. Bu, sonuçta yazılan “Kurumlardan bahsedilirken her ne kadar kronolojik bir sıra takip edilmek istense de bazı kurumlar, bahis mecburiyeti göz önünde bulundurularak, kronolojik sıranın dışında tutulmuştur.” cümlesi ile açıklanamaz…

“İlerleyen yıllarda, yukarıda bahsedilen dinamiklerin tesiriyle, geleneksel müziklerin öğretiminin yapıldığı, bilhassa konservatuvar formunda kurumların da faaliyete geçtiği bunun yanı sıra KültürBakanlığı’nın destek ve marifetiyle geleneksel müzikleri ihtiva eden topluluk, grup, koro, orkestra isimleri altında birçok sahada faaliyette bulunduğu tespit edilmiştir.” Burada bahsedilen gerçeklerdir, uygulamalardır. Yeni bir tespit olması mümkün değildir.

Yine; “Müziğin resmî kurumlar içinde; müzik öğretmeni, müzikolog, müzik teknolojisi, kompozitör ile solo, toplu ses ve saz icracısı yetiştiren geniş bir yelpazede faaliyet gösterdiği belirlenmiştir.” İfadeden, bilinmiyen ortaya çıkarılmış gibi..Cümle de abartılıdır, belirlenme=tespit etmektir. Bu makalede bir tespit te görülmemiştir.

Bu makale de  özgün olmayıp, araştırmacı,arşivci bir müzik akademisyeninin çok rahat yazacağı türdendir ve derlemedir. Yazarların hiçbir görüşü yoktur, üç kişiye de gerek yoktur.Ülkemizde; ortak bildiri sunma, Arş.Gör. ile birlikte bildiri oluşlturma çok yaygın. Ki, asıl yükü altlar çekiyor.Ben yıllardır en fazla iki farklı ama yakın alanda akademisyenin makale/bildiri yazmasını önceliyorum. Bu şekilde ortaya tespitler çıkacaktır.

Başlıkla, sonucun farklı düşünüldüğü anlaşılmaktadır. Sonuç, başlık ve içeriğe uygun yazılmamıştır. Zaten bu konuda, birçok bildiri/yazı/kitap: Salih Akkaş/ Türkiye'de Cumhuriyet dönemi kültür ve müzik politikaları (1923-2000) yayımlanmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.