SİNOPLU DİYOJEN DEĞİL GELECEK PARTİLİ SELÇUK ÖZDAĞ: TOKİ’Yİ UYANDIRDI!

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve beraberindeki heyetin etkili muhalefetinin ardından TOKİ’nin bugün itibari ile Ankara’nın Bala İlçesinde faaliyete başladığı öğrenildi.
Güncel 25.01.2023 17:27:00 0

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Selçuk Özdağ ve Doğan Demir, Ankara’nın Bala İlçesinde ellerinde fener, löküs lamba ile parsel parsel gezip Cumhurbaşkanı tarafından 2019’da açıklanıp, 2022'de bitirileceği vaat edilen TOKİ sosyal konutlarını aramış, söz konusu eylem Türkiye’de çok konuşulup, çok izlenmişti. Bu etkili muhalefetin ardından TOKİ’nin bugün itibari ile Ankara’nın Bala İlçesinde faaliyete başladığı öğrenildi. 

NE OLMUŞTU?

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, ilk olarak 22 Eylül 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığına ile Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) (https://gelecekpartisi.org.tr/teskilat-haber/selcuk-ozdag-4982-sayili-bilgi-edinme-hakki-kanunu-cercevesinde-sordu-2019-toki-100-bin-konut-projesi-ne-durumda-1663855250), ardından ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılında vaadedilen ve 2022’de bitirileceği sözü verilen TOKİ’nin 100 bin konut projesinin akıbetini sordu. (https://gelecekpartisi.org.tr/teskilat-haber/selcuk-ozdag-fuat-oktaya-2019-toki-100-bin-konut-projesini-sordu-1664605580)

TOKİ’den Gelecek Partili Özdağ’a gönderilen cevap tatmin edici olmaktan uzak, soru işaretlerini arttırır nitelik taşıdı ve Gelecek Partili kadrolar kolları sahaya inerek sıvadı. 

Özdağ, beraberinde Yerel Yönetimler ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir ve partililer ile ellerinde löküs lambası, fener, sanal gözlük, dürbün ve teleskop ile Ankara’nın Bala ilçesinde TOKİ’nin vadettiği 100 bin konutu aramaya başladı fakat bulamadı. 

https://gelecekpartisi.org.tr/teskilat-haber/gelecek-partisi-ankara-balada-toki-konutlarini-aradi-1664605753

 

Söz konusu eylem tüm Türkiye’nin gündemine otururken Gelecek Partisi çalışmalarını devam ettirdi ve Parti Başkanlık Kurulu’nda Genel Başkan Ahmet Davutoğlu ile 21 İl Başkanını zoom üzerinden buluşturdu. Gelecek Partisi İl Başkanları tek tek sahaya inerek; TOKİ’nin temelini bile atmadığı veya yarım bıraktığı, ihalesini iptal ettiği alanlara giderek, durumun vahametini bir kez daha ortaya koydu. Bazı yerlerde 100 bin konutun arazisinin olmadığını, bazı yerlerde arazinin olup altyapının olmadığı, bazı yerlerde altyapının yapıldığını ancak üst yapının yapılmadığını müşahede etti.

https://gelecekpartisi.org.tr/teskilat-haber/gelecek-partililer-21-ilde-2019-toki-konutlarini-aradi-sonuc-yok-1673466487

Tüm bu gelişmelerin ardından TOKİ’nin an itibari ile Ankara’nın Bala İlçesinde çalışmaya başladığı, bölgeye beton mikserlerinin gittiği ve temellerin atıldığı bilgisi alındı. 

ETKİLİ MUHALEFET İKTİDARI HAREKETE GEÇİRDİ

Konuya dair kısa bir değerlendirmede bulunan Selçuk Özdağ, 

“TOKİ ile ilgili olarak Bala’dan haber geldi. Oradaki TOKİ arazisinin üzerine inşaat temellerinin atıldığını, kamyon ve mikserlerin oraya beton taşıdığını gözlemledik, bundan dolayı memnuniyet duyuyoruz ama aynı zamanda da 3 yıldır bu işi neden yapmadılar diye soruyoruz?

Biz güçlü, yapıcı, inşa edici muhalefetiz aynı zamanda ihya edici ve yol gösterici bir muhalefetiz. Gelecek Partisi olarak etkin muhalefet yapınca iktidarı uyandırdık. Milletime sesleniyorum eğer muhalefet olmazsa orada demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. İktidar keyfilikler içinde ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile hareket eder işte TOKİ’nin sözünü verir yapamaz. İktidarlara çeki düzen veren, 3600 ek gösterge gibi, EYT gibi vaatlerini yerine getirmesini sağlayan bizlerin güçlü muhalefetidir. Bu konudaki atılan adımı olumlu buluyor ancak takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Cuma günü Toplu Konut İdaresi Başkanlığı önünde ‘TOKİ Yok ki’ sloganı ile protesto eylemi yapacağız. Buradan Cumhurbaşkanlığına, Bakanlığa sesleniyoruz: Şu seçime kadar bu 100 bin konutu tamamlayın!”


Pazartesi 6.7 ° / 4 °
Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °