Öne Çıkanlar transfer KKTC Jeofizik Mühendisliği Yasa Azerbaycan

Küresel Gazeteciler Konseyi Yerel Medya'nın sorunlarına dikkat çekti

Anadolu’da kendi şehirlerinin sesi ve hafızası olan çok sayıda yerel medya kuruluşu Koronavirüs krizi sonrasında birer birer kapısına kilit vurmaya başladı. Yerel Medya Kuruluşlarının yaşadığı sorunların çözüm yollarını belirten 12 maddeden oluşan talepler Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim'in açıklaması ve Türkiye'de 79 ilde bulunan KGK İl Temsilcilikleri aracılığıyla il Milletvekillerine ve Siyasi Parti Genel Başkanlarına iletilerek yardımcı olunması hususuna dikkat çekildi.

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yönetim Kurulu adına bu konuda bir açıklama yapan Genel Başkan Mehmet Ali Dim, Türkiye’de medya  sektörünün zor durumda olduğunu belirterek, “Bayi satışı ve abone ile resmî ve özel ilandan başka geliri olmayan yerel medyanın son yıllarda yaşadığı ekonomik krizin içinde bulunduğumuz korona virüs süreciyle birlikte iyice derinleştiğini söyledi. Devletin acil olarak yerel medyaya özel bir destek paketi açıklamasını arzuladıklarını belirten Dim, “Meclis gündemine gelmesi beklenen son ekonomik önlemler paketi tasarısına aşağıda madde madde yazdığımız desteklerin eklenmesi hususunda hükümetimizden ve kendi illerinde yerel medyayı en iyi tanıyan ve bilen  milletvekillerimizden de gayret bekliyoruz” dedi.

YAYIN KURULUŞLARINA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ SAĞLANMALIDIR

Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim'in gündeme taşıdığı talepler 12 Maddeden oluşuyor. Anadolu’da bulunan ve en az 5 basın emekçisini bünyesinde bulunduran yerel medya şirketlerinin KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan veya KOSGEB’den kredilendirilmesi gerektiğini savunan Başkan Dim sözlerine şöyle devam etti, “Resmi kurumlara olan ödemeler SGK ve Maliye borçları başta olmak üzere en az bir yıl süreyle ertelenmelidir. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 5’e düşürülmelidir. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinin de bir süre alınmamalıdır. TÜRKSAT uydu bedeli ödemelerinin bir süre ertelenmesi ve döviz değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme imkanı sağlanmalıdır. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşması sağlanmalıdır. Medya sektörünün sahip ve emekçileri aynı geminin içindedirler. Polis ve sağlık görevlileri gibi hayatlarını tehlikeye atarak görev yapan gazeteciler ve medya çalışanları da ücretlerini sağlıklı olarak alamamaktadırlar. Çalışanların tamamına ve işsiz kalanlara Basın İlan Kurumu vasıtasıyla bir defalığına en az 3 maaş sosyal yardım olarak hibe desteği verilmelidir. Ayrıca, tüm medya çalışanlarına devlet bankalarından veya fonlardan bir yıllık maaşlarının yarısı kadar isteğe bağlı olarak 5 yıl ödemeli faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır.”

BELEDİYE MECLİS VE ENCÜMEN KARARLARI RESMİ İLAN OLARAK YAYINLANMALI

Küresel Gazeteciler Konseyi olarak taleplerinde toplumu yakından ilgilendiren belediye meclis ve encümen kararları ile il genel meclisi ve hizmet birlikleri karar ve duyurularının resmi ilan olarak her şehirde yerel gazetelerde yayınlanması gerektiğini vurgulayan Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, toplumsal mesaj içeren devletin duyurularının ilgili Bakanlıklarca resmi ilan olarak yayınlatılmasını savundu.

GAZETE HAMMADDE MALZEMELERİ KUR ARTIŞINDAN ETKİLENMEMELİ

Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçenin asgari yüzde 30'unun yerel medyaya ayrılması gerektiğini taleplerinde belirten Başkan Dim, “Yerel Medyanın digital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik altyapı için düşük faizli kredi imkanı sağlanmalı ayrıca gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi sağlanmalı ve gümrük vergileri tamamen sıfırlanmalıdır” diye konuştu.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.