VELI AGBABA: “ZAMLAR METRE METRE ILERLERKEN TÜIK ENFLASYONU MILIM MILIM ILERLIYOR”

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, TÜIK’in bugün açikladigi yillik yüzde 79,60’lik enflasyona “Zamlar gerçek hayatta metre metre ilerliyorken, TÜIK enflasyonu ise milim milim ilerliyor” açiklamasi ile tepki gösterdi.
Güncel 3.08.2022 13:07:00 0

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, TÜIK’in bugün açikladigi yillik yüzde 79,60’lik enflasyona “Zamlar gerçek hayatta metre metre ilerliyorken, TÜIK enflasyonu ise milim milim ilerliyor” açiklamasi ile tepki gösterdi.

TÜIK, Temmuz 2022 enflasyon verilerini açikladi. Enflasyon bazda yüzde 2,37 ve yillik bazda da yüzde 79,60 oldu.

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, TÜIK verilerinin gerçegi yansitmadigini ifade ederek, yaptigi yazili açiklamada TÜIK’e söyle tepki gösterdi:

“TÜIK enflasyonu yüzde 80’inin altinda kendince basarmis oldu. Zamlar metre metre ilerlerken ne yazik ki manipülasyon kurumu TÜIK enflasyonu ise milim milim ilerliyor. TÜIK’in her çarpittigi veri halkimiza yoksulluk olarak geri dönüyor. ENAG, enflasyonda yillik artisi yüzde 176 olarak açiklarken, TÜIK yillik enflasyon artisini yüzde 79,60 olarak açikladi. Halkin enflasyonu ile TÜIK enflasyonu arasinda fark 96,4 puan.

Üretici enflasyonunda yillik artis yüzde 144,61. Üretici enflasyonu ile Tüketici enflasyonu arasindaki fark 65 puan ile tarihi zirvede. TÜIK istedigi kadar verileri karartmaya devam etsin bu farkin halkin sofrasina yansimasini engelleyemeyecektir.

“ERDOGAN’IN BASARISI”

Cumhurbaskani Erdogan geçtigimiz pazartesi günü ‘Fiyatlar durulmaya basladi’ demisti. Durulan çarsidaki, pazardaki, marketteki fiyatlar degil, TÜIK’in rakamlaridir. Bu basari her ekonomiste nasip olmaz. Erdogan ‘Ekonominin sorumlusu benim’ demisti. Bu yüzden her türlü sansüre ragmen açiklanan yüzde 79,60’lik yani yüzde 80’lik enflasyon bir Erdogan basarisidir. Faiz sebep enflasyon neticedir dedi, 2021 Eylül ayinda yüzde 19,58 olan enflasyonu yüzde 80’e çikararak son 24 yilin rekorunu bir kez daha kirdi. Enflasyonu böyle saha kaldirmak her Babayigit’in harci degildir. Türkiye’yi; Zimbabve, Venezüella, Lübnan, Suriye ve Sudan ile birlikte dünyanin en yüksek enflasyonuna sahip ilk 6 ülke içine sokmakta bir Erdogan basarisidir.”

 


Pazartesi 6.7 ° / 4 °
Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °