EMIN SINMAZ, DANISTAY 6. DAIRE BASKANLIGINA YENIDEN SEÇILDI

Danistay Üyesi Emin Sinmaz, bugün yapilan Danistay Genel Kurulu seçimlerinde Danistay 6. Daire Baskanligina yeniden seçildi.
Güncel 14.09.2022 18:53:51 0

Danistay Üyesi Emin Sinmaz, bugün yapilan Danistay Genel Kurulu seçimlerinde Danistay 6. Daire Baskanligina yeniden seçildi. 

Emin Sinmaz’in, dört yillik görev süresinin dolmasi üzerine bugün daire baskanligi için yeniden seçim yapildi. Danistay Genel Kurulu’ndaki oylamaya 101 üye katildi ve oylama sonucunda 75 üyenin oyunu alan Emin Sinmaz, Altinci Daire Baskanligina yeniden seçildi. Sinmaz, 2026 yilina kadar bu görevi sürdürecek.

EMIN SINMAZ KIMDIR?

Hatay’in Kirikhan Ilçesinde dogan Sinmaz, Kirikhan Lisesi’nin ardindan Istanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki egitimini 1988 yilinda tamamladi. 1992 yilinda Danistay Tetkik Hakimligine atanarak meslege baslayan Sinmaz, 2007 yilindan itibaren Cumhurbaskanligi Kanunlar Kararlar ve Hukuk Isleri Baskanliginda Hukuk Isleri Müdürü olarak görev yapti.  2011 yilinda Danistay Üyeligine seçilen Sinmaz, 2016- 2017 yillari arasinda Hakimler ve Savcilar Yüksek Kurulu Asil Üyeligi görevinde bulundu. Sinmaz’in “Avrupa Birligi-Türkiye Anlasmalarinda ve Türk Gümrük Mevzuatinda Mallarin Serbest Dolasimi, Örnek Olay: Petrol Ithalati” baslikli ortak çalismasi ile “Idari Yargilama Usulü ile Ilgili Danistay Idari Dava Daireleri Genel Kurulu Kararlari” ve “Danistay Idari Dava Daireleri Emsal Kararlari” baslikli ortak çalisma sonucu hazirlanmis kitaplari bulunmaktadir.

Ingilizce bilen Sinmaz evli ve iki çocukludur.


Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °
Perşembe 5.7 ° / 3.9 °