TÜRK SANAT MÜZIGI KOROLAR FESTIVALI EXPO’DA GERÇEKLESTI

4.Uluslararasi Türk Sanat Müzigi Korolar Festivali, Antakya EXPO alaninda gerçeklesti.
Kültür-Sanat 24.09.2022 14:27:49 0

4.Uluslararasi Türk Sanat Müzigi Korolar Festivali, Antakya EXPO alaninda gerçeklesti.

Yurt içi ve yurt disindan toplam 10 koro ve 250 koristin sahne aldigi festivalde, Türk sanat müziginin en kiymetli eserlerinin yani sira farkli dillerdeki halk müzikleri ile Türk dünyasina ait eserler müzikseverlerle bulustu.

Festivalin ilk günü açilis konusmasini yapan festival koordinatörü Hicran Temur, “Üç semavi dinin ve farkli mezheplerin bir arada yasadigi, zengin kültürel mirasi ile birçok uygarliga ev sahipligi yapmis baris, kardeslik ve hosgörü kenti olan Hatay’da 4.Uluslararasi Türk Sanat Müzigi Korolar Festivalini gerçeklestirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. En basindan beri bizlerden destegini esirgemeyen Hatay Büyüksehir Belediye Baskanimiz Doç. Dr. Lütfü Savas’a, EXPO Genel Sekreteri Ihsan Çakar’a en samimi tesekkürlerimi iletiyorum” dedi.

“HAYATTA MUSIKI LAZIM DEGILDIR, ÇÜNKÜ HAYAT MUSIKIDIR”

Seyircilerin büyük bir keyifle takip ettigi festivalde en özel Türk sanat müzigi eserleri hep bir agizdan söylendi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta musiki lazim degildir, çünkü hayat musikidir. Musiki hayatin nesesi, ruhu, süruru ve her seyidir” sözünün hatirlatildigi etkinlikte sefler 'müzik susmasin' mesaji verdi.

"MÜZIGIN DILI HEP, SEVGI, ASK, IYI DUYGULAR IÇERIYOR"

Konserlerin ardindan ödül töreni için sahneye çikan HBB Baskani Lütfü Savas’in esi Nazan Savas, “Bütün sanatçi arkadaslarimiza kendi adima ve esim adina tesekkür ediyorum. EXPO uluslararasi bir organizasyon, esim EXPO’nun Hatay’a kazandirilmasi için su sözleri sarf etmisti; ‘Biz bölgeye barisi getirmek için EXPO’ya ev sahipligi yapmak istiyoruz’. Müzik çok evrensel ve müzigin dili hep barisçil, sevgi, ask, iyi duygular içeriyor. Umarim bu da bir vesile olur bölgemize barisin gelmesi adina” diye konustu.

Baskan Vekili Adnan Özkaya ve EXPO Genel Sekreter Yardimcisi Musa Eskiocak’a da plaket takdim edildi.

Baskan Vekili Adnan Özkaya, “Hepinize çok tesekkür ederim. Seflerimiz muhtesem bir final yapti. Korolarin her biri ayri bir yetenek. Eslik ettik ve büyük bir zevkle dinledik. Yurt disindan ve Türkiye’nin çesitli illerinden gelen sanatçilarimizi sevgi ve saygi ile kucakliyorum” dedi.

Ödül töreni sonrasi tüm sefler ve koristler sahnede hep bir agizdan Antakya türküsü olan 'Aman Aman Bagdatli'yi Hataylilar için söylediler.


Perşembe 5.7 ° / 3.9 °
Cuma 8.2 ° / -1.2 °
Cumartesi 3.1 ° / -0.4 °