Yurt genelinde 'hayata saygi durusu'

Içisleri Bakanligi, trafikte yaya önceligine dikkat çekmek ve sürücü duyarliligini artirmak amaciyla 29 Eylül Persembe günü, ülke genelinde es zamanli “Yayalara Öncelik Durusu, HAYATA SAYGI DURUSU” sloganiyla kampanya gerçeklestirecek.
Güncel 28.09.2022 18:21:00 0

ANKARA (IGFA) -  Içisleri Bakanligi trafik kazalarindan kaynakli can kayiplarinin 2030 yilina kadar yüzde 50 oranindan azaltilmasi hedefi dogrultusunda önceki yillarda düzenlenen “Öncelik Hayatin, Öncelik Yayanin”, “Yaya Güvenliginin Nöbetçisiyiz” ve “Yayalar Kirmizi Çizgimiz” kampanyalarinin ardindan bu yil da “Trafikte Her Yil Daha Iyiye” mottosu dogrultusunda   “Yayalara Öncelik Durusu, HAYATA SAYGI DURUSU” sloganiyla yaya önceligine yönelik farkindalik çalismalarina devam edecek. 

Bu kapsamda “29 Eylül Persembe günü 11.00-14.00” saatleri arasinda gelecegin bilinçli yaya ve sürücüleri, yaya geçitlerinde bayraklarla bulusarak trafikte yaya önceligine dikkat çekilecek. 

YAYA GEÇITLERI KIRMIZIYA BOYANACAK

Ana güzergâhlar üzerindeki isiksiz yaya geçitlerinde bulunan yaya çizgilerinden bir tanesinin kampanya etkinligi çerçevesinde sembolik olarak kirmiziya boyanmasi saglanacak.
Ülke genelindeki yaya ve okul geçitlerindeki isaretlemeler kontrol edilecek, standartlara uygun olmayanlarin yenilenmesi ve eksik olanlarin tamamlanmasi saglanacak, trafik isigi bulunmayan ancak trafik levhalariyla belirlenmis okul ve yaya geçitleri üzerinde “ÖNCE YAYA” görselleri uygulanacak.
 
Millî Egitim Bakanligina bagli belirlenen okullarda ve yaya/okul geçitlerinde kampanya etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler kapsaminda hafta boyunca sosyal medya platformlari basta olmak üzere vatandaslarimizin yogun olarak bulunduklari alanlarda ve kurumsal iletisim sayfalarinda basin/yayin organlarinda, billboardlarda, kamu kurum ve kuruluslarinda, kampanya içerikleri kullanilarak kamuoyunun bilgilendirilmesi saglanacak.
 
Kampanya kapsaminda; 81 il genelinde es zamanli olarak yapilacak olan farkindalik etkinliklerine valiler, kaymakamlar, il emniyet müdürleri, il jandarma komutanlari ve il milli egitim müdürleri ile birlikte kurum yöneticileri ve sivil toplum kuruluslari katilacak.


Perşembe 5.7 ° / 3.9 °
Cuma 8.2 ° / -1.2 °
Cumartesi 3.1 ° / -0.4 °