Imalatta daralma sürüyor!

Istanbul Sanayi Odasi Eylül ayi Türkiye Imalat Satin Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 46,9 oldu.
Ekonomi 3.10.2022 17:14:00 0

ISTANBUL (IGFA) - Istanbul Sanayi Odasi (ISO) Türkiye Imalat PMI (Satin Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Eylül 2022 sonuçlari açiklandi.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak kabul edilen ISO Imalat PMI, Agustos ayinda 47,4 iken Eylül'de 46,9'a gerileyerek yavaslamanin üçüncü çeyrek sonunda daha belirgin hale geldigine isaret etti.

Kirilgan talep kosullari ve enflasyonist baskilar, eylül ayinda hem üretim hem de yeni siparislerde yavaslamaya yol açan temel faktörler oldu.

DÜSÜS EN SERT TEKSTILDE...

Türkiye Sektörel PMI raporuna göre de eylülde takip edilen 10 sektörün tamami yeni siparislerde yavaslama kaydetti.

Düsüsün en sert yasandigi sektör tekstil olurken, en ilimli ivme kaybi gida üreticilerinde gerçeklesti.

Yeni ihracat siparisleri neredeyse tüm sektörlerde yavaslarken, sadece kara ve deniz tasitlarinda yatay seyir gözlendi. Yeni siparislerdeki zayiflik, çogu sektörün üretimini azaltmasina yol açti. 10 sektörün 5'i istihdamini artirdi, girdi maliyetleri enflasyonu ise yeniden genel bir artis kaydetti.

Enflasyonun Agustos ayina göre hiz kestigi tek sektör kimyasal, plastik ve kauçuk ürünleri oldu.

Bu arada girdi alimlarindaki genel düsüse bagli olarak 10 sektörün tamaminda girdi stoklari azaldi.

Satin alimlardaki en keskin düsüs, firmalarin yeni siparislerdeki zayiflamaya uyum sagladigi tekstil sektöründe kaydedildi. Tedarikçilerin teslimat süreleri eylül ayinda uzamaya devam ederken en belirgin gecikmeler kimyasal, plastik ve kauçuk sektöründe gözlendi.


Pazartesi 6.7 ° / 4 °
Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °