TİCARET BAKANLIĞI, TÜM GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİNDEN GÜNCEL 'TEMİZ KAĞIDI' İSTEDİ

Ticaret Bakanlığı, Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri’nden, tüm gümrük müşaviri ve müşavir yardımcılarının güncel tarihli adli sicil belgelerini istedi. Gümrük müşavirleri ve yardımcılarının ‘kaçakçılık, zimmet
Güncel 13.07.2022 13:24:00 0

Ticaret Bakanligi, Gümrük ve Dis Ticaret Bölge Müdürlükleri’nden, tüm gümrük müsaviri ve müsavir yardimcilarinin güncel tarihli adli sicil belgelerini istedi. Gümrük müsavirleri ve yardimcilarinin ‘kaçakçilik, zimmet, rüsvet, ihaleye fesat karistirma, terörün finansmani’ gibi suçlardan hüküm giymemis olmasi gerektigi belirtilen resmi yazida, kanunda sayilan suçlardan hüküm giydigi tespit edilen kisilerin gümrüklerdeki is takiplerinin önlenmesi ve durumun 31 Agustos 2022 tarihine kadar bakanliga bildirilmesi talimati verildi.

Ticaret Bakanligi Gümrükler Genel Müdürlügü, tüm Gümrük ve Dis Ticaret Bölge Müdürlükleri’ne bir yazi göndererek gümrük müsaviri ve gümrük müsavir yardimcilarindan güncel tarihli adli sicil belgelerinin talep edilmesi talimatini verdi. Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüs imzali yazida sunlar kaydedildi:

“KAÇAKÇILIK, ZIMMET, RÜSVET, TERÖRÜN FINANSMANI…”

“4458 sayili Gümrük Kanunu’nun 227 ve 228’nci maddelerine göre gümrük müsavir ve gümrük müsavir yardimcisi olabilecek kisilerin ‘taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa ugramis olsalar dahi agir hapis veya 5 yildan fazla hapis ya da kaçakçilik, zimmet, ihtilas, irtikap, rüsvet, hirsizlik, dolandiricilik, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, dolanli iflas, yalan yere sahadet, suç tasnii, iftira gibi yüz kizartici suçlar ile resmi ihale ve alim satimlara fesat karistirma, suçtan kaynaklanan malvarligi degerlerini aklama, terörün finansmani, devlet sirlarini açiga vurma, vergi kaçakçiligi veya vergi kaçakçiligina tesebbüs suçlari ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayili Terörle Mücadele Kanunu kapsami suçlar ile örgütlü suçlardan hüküm giymemis olmasi gerekmektedir.

Bu itibarla ilgili kanun maddeleri ve 2013/37 sayili genelgeye istinaden bölge müdürlüklerinize kayitli gümrük müsavirleri ve gümrük müsavir yardimcilarindan e-devletten temin edecekleri güncel tarihli adli sicil belgelerinin talep edilmesi ve söz konusu belgelerin sistem üzerinden dogrulamalarinin yapilmasi ile yapilan inceleme neticesinde Gümrük Kanunu’nun 227/1-d maddesinde belirtilen suçlardan hüküm giydigi tespit edilen kisilerin gümrük idarelerinde is takiplerinin önlenerek durumun 31.08.2022 tarihine kadar Bakanligimiza intikal ettirilmesi gerekmekte olup, ayrica ilgili kanun maddesi uyarinca gümrük müsavirlerine iliskin olarak ‘Bilge’ sisteminde yapilacak olan yetki onay taleplerinde de güncel adli sicil kayitlarina bu çerçevede bakilmasi hususunda bilgi ve geregini rica ederim.”

ADLI SICIL BELGESI VERMEYENIN DE IS TAKIBI ÖNLENECEK

Trakya Gümrük ve Dis Ticaret Bölge Müdürlügü’nün, bakanliktan gelen söz konusu yazi üzerine Istanbul Gümrük Müsavirleri Dernegi’ne yazi yazarak, “adli sicil belgelerinin 15 Agustos 2022 tarihine kadar bölge müdürlügüne ibraz edilmemesi halinde gümrük idarelerinde is takiplerinin önlenecegini” belirtigi görüldü.

GÜMRÜK MÜSAVIRLERI VE YARDIMCILARININ GÖREVLERI NELER

Gümrük Kanunu’na göre gümrük müsavirleri, her türlü gümrük islemlerini takip ederek sonuçlandirabilir. Gümrük müsavir yardimcilari ise bir gümrük müsavirinin yaninda çalisir ve onun adina gümrük idarelerinde is takip edebilir. Kanuna göre, gümrük müsavir yardimcilarinin ve stajyerlerin fiil ve hareketlerinden dogacak mali sorumluluk, yaninda çalistiklari gümrük müsavirine ait. Iki yil gümrük müsavir yardimciligi yapip gümrük mevzuati ve gümrüge iliskin iktisadi, ticari ve mali konulari kapsayan sinavda basarili olanlar gümrük müsavirligi yapmaya hak kazaniyor.


Pazar 7.4 ° / 3.2 °
Pazartesi 6.7 ° / 4 °
Salı 7 ° / 3.7 °