PALANDÖKEN: SEVDİKLERİMİZİ KORUMAYA TRAFİKTE BAŞLAMALIYIZ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okulların kapanmasıyla başlayan tatil yolculuklarına dikkat çekerek, “Tatile gitmek için okullarının kapanmasını bekleyen ebeveynler, seyahatlerinde tra
Güncel 19.06.2022 12:28:10 0

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okulların kapanmasıyla başlayan tatil yolculuklarına dikkat çekerek, “Tatile gitmek için okullarının kapanmasını bekleyen ebeveynler, seyahatlerinde trafik kurallarına uymalı, kazalara en çok sebebiyet veren kör noktalara dikkat etmeli. Sevdiklerimizle geçireceğimiz güzel tatiller için onları korumaya trafikte başlamalıyız” dedi.

Bendevi Palandöken, bugün yaptığı yazılı açıklamada, tatil için uzun yola çıkacak sürücüleri olası trafik kazalarına karşı uyardı. Palandöken, şunları kaydetti:

“TRAFİK KURALLARINA HARFİYEN UYULMALI”

“Havaların ısınmasıyla birçok bölgede asfalt kusması meydana gelmektedir. Aynı şekilde bazı bölgelerimizde ise yoğun yağışlar sebebiyle yollar kaygan ve korumasız olmaktadır. En önemlisi, yılda bir kez en fazla uzun yola tatil için çıkan sürücüler, hava ve yol şartlarına dikkat etmeli. Hava muhalefetiyle birlikte yol yapım çalışmalarına ve trafikte kör noktalara dikkat etmeliler. Aksi halde sevdiklerimizi büyük üzüntülere sevk etmiş oluruz. Yapılması gereken, aşırı hızdan kaçınmak ve trafik kurallarına harfiyen uymaktır. Bunun içinde uzun yola çıkacak her vatandaşımız öncelikle bakımlı bir araç ile yola çıkmalı ve dinlenme saatlerine mutlaka harfiyen uymalı ve aşırı hızdan kaçınmalıdırlar.

“YOLA ÇIKMADAN ARAÇ BAKIMLARI YAPTIRILMALI, KÖR NOKTALARA DİKKAT EDİLMELİ”

Ülkemizde ölümlü, yaralanmalı kazaların ortalama yüzde 80’i sürücülerin kurallara uymamasından meydana geliyor. Her yedi kazanın birisi, maalesef ölümle sonuçlanıyor. Her ne kadar teknoloji gelişip son model arabalar çıksa da güzel yollarımız olsa da biz kurallara uymazsak yine de sonunun kötü olmasından kaçınılmıyor. Sürücülerimiz, bu tür gelişmelere mahal vermemek için trafikte seyahat ederken takip mesafesini korumalı, trafik ışık ve levhalarına uygun bir şekilde seyahat etmeli. Tatil sezonunun açılmasıyla okullarında kapanmasını fırsat bilen anne babalar yollara düşecek. Trafik kaza verilerini dikkate alarak yola çıkmadan önce araç bakımlarını düzenli yaptırmalı, sürücülerin başına büyük sorun olan kör noktalara dikkat etmeli.”


Perşembe 5.7 ° / 3.9 °
Cuma 8.2 ° / -1.2 °
Cumartesi 3.1 ° / -0.4 °