BODRUM YÖRÜK OBASI 2. KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ BAŞLIYOR

2. Bodrum Yörük Obası Kültür Sanat Festivali, Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle 14-15 Mayıs’ta yapılacak.
Güncel 11.05.2022 10:45:50 0

2. Bodrum Yörük Obası Kültür Sanat Festivali, Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle 14-15 Mayıs’ta yapılacak.

Bodrum Yörük Obası (BODYOD) tarafından Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen Bodrum Yörük Obası Kültür Sanat Festivali, 14 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te Pınarlıbelen/Etrim Mevkii İsmail Hakkı Tonguç Tarım Okulu etkinlik alanında, 15 Mayıs Pazar saat 11.00’de Yalıkavak'ta “Yalıkavak İskele Kafe” meydanında yapılacak.

Pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen etkinlikler, kapsamlı ve yoğun bir programla katılımcılarını ağırlayacak. Festival, farklı yörelerden gelen Yörük Türkmenlerinin de katılımlarıyla gerçekleşecek.

İlk günü Pınarlıbelen/Etrim Mevkii’nde Bodrum Belediyesi İsmail Hakkı Tonguç Tarım Okulu’nda bulunan Etrim Yörük Çadırı’nda yapılacak olan festivalde “Kayadan Kopmadık” adlı belgeselle yörüklerin dünü, bugünü ve yarını işlenecek. Bu içerikte ilk defa yapılacak olan çalıştay, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Denizli Pamukkale Üniversitesi akademisyenlerinden, Bodrum halkından, Yörük Türkmenlerin araştırmacı yazarlarından oluşuyor. Festivalin ilk gününde gerçekleşecek çalıştay sonrası Yörük ateşi yakılacak.

Renkli görüntülere sahne olacak olan festivalin ikinci günü ise Yalıkavak İskele Kafe Meydanında yöre sanatçıları müzik dinletileri sunacak. Bodrum türkülerinin söylendiği ikinci günde temsili yörük göçünün yapılacak. Bodrum Yörük Obası canlı müzik eşliğinde halk oyunları sergileyecek ve bindallı kadın ekiplerinin gösterileri sunulacak.

Teke yöresi sanatçıları İsmail Uzunoğlu sazı ve sözüyle, İsmail Peynirci ve grubu sipsi, delbek, curasıyla, Yörük Türkmenlerin televizyon programcısı Ramazan Kıvrak yorumuyla, Türk halk müziğinin güçlü sesi Ümran Özdemir’in konseriyle festival sona erecek.


Pazartesi 6.7 ° / 4 °
Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °