Eğitim Sen’den 'Kız ve Erkek Öğrenciler Ayrı Otursun' Diyen Okul Müdürüne Tepki: Çarpık ve Hastalıklı Yaklaşım Laik Eğitime Meydan Okuyor

Eğitim Sen, Bursa Osmangazi'de öğretmenlere 'kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralarda oturtulması' yönünde yazılı talimat veren Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın'a tepki gösterdi. Eğitim Sen, “Eğitim biliminin en temel ilkeler
Günde 23.03.2022 18:10:00 0

Bursa’da Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın'ın, öğretmenlere gönderdiği “Değerli öğretmen arkadaşlarımız 22.03.2022 tarihi itibari ile tüm sınıflardaki oturma düzeninin değiştirilmesi ve erkek öğrenciler ile erkek, kız öğrenciler ile kız öğrencilerin denk geleceği şekilde bir düzen oluşturması gerekmektedir” ifadelerinin yer aldığı yazı tepki çekti. Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, Bursa’da okul önüne giderek basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP milletvekili Orhan Sarıbal da katıldı.

Eğitim Sen ayrıca konuyla ilgili olarak yazılı açıklama da yaptı. Açıklama şöyle:

“BU YAKLAŞIM LAİK EĞİTİME MEYDAN OKUMAKTIR”

“Toplumsal yaşamın farklı alanlarında olduğu gibi, eğitim sisteminde ve okullarda iktidarın kendi dünya görüşüne uygun bir nesil yetiştirme yönündeki uygulamalar, çocuk ve gençlerimize yönelik açık bir baskı ve dayatma haline gelmiştir. Bu durumun son örneği Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki bir ortaokulda yaşanmıştır.

Osmangazi’de yaşanan bu örneğin ilk olmadığı bilinmektedir. Okul müdürünün, yetkisini ve haddini aşarak kız ve erkek öğrencileri cinsiyetçi bakış açısıyla ayrı sıralarda oturtmak istemesi, iktidar ve yandaşları tarafından sık sık gündeme getirilen karma eğitim karşıtlığının tipik bir sonucudur. Bu çağ dışı zihniyetin kız ve erkek öğrencileri ayrı sıralarda, ayrı sınıflarda, daha sonra ayrı ayrı okullarda okutulması fikrinin somut bir yansıması olduğu açıktır. Eğitim biliminin en temel ilkeleri ile çelişen böylesine çarpık ve hastalıklı bir yaklaşımın laik eğitime meydan okumak anlamına geldiği açıktır.

“BÖYLESİNE CİNSİYETÇİ VE AYRIMCI BİR UYGULAMANIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Çocukların eğitiminden ve kişisel gelişiminden endişe duyan hiç kimsenin, ileriki yaşlarda çocuklarda farklı kişilik sorunları ortaya çıkarma ihtimali taşıyan böylesine cinsiyetçi ve ayrımcı bir uygulamayı kabul etmesi mümkün değildir. Bu tür uygulamaların asıl hedefi karma eğitimdir ve çocukların gelişimi açısından son derece tehlikeli bir durumdur. Kız ve erkek çocuklarının ayrı sıralarda ve sınıflarda, hatta ayrı okullarda eğitim görmesi gerektiğini savunanlar, okulların çocukların sağlıklı gelişimi açısından aynı zamanda önemli sosyalleşme mekânları olduğu gerçeğini yok saymaktadır.”


Perşembe 5.7 ° / 3.9 °
Cuma 8.2 ° / -1.2 °
Cumartesi 3.1 ° / -0.4 °