Kur Korumalı Mevduat Sisteminin İlk Ödemeleri Başladı: Bir Milyonun Üzerinde Hesap Sahibi Sistemi Kullandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı mevduat hesabı uygulamasında ilk ödemelerin yapılmaya başlandığını açıkladı. Bir milyonun üzerinde hesap sahibinin tasarruflarını bu hesapta değerlendirdiğinin vurgulandığı açıklamada, uyg
Ekonomi 23.03.2022 18:06:58 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı mevduat hesabına katılanlardan 3 aylık vade tercihinde bulunanların ödemelerine bugün başlandığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

'591 MİLYAR TL BÜYÜKLÜĞE ULAŞILMIŞTIR'

“Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türk lirasına istikrar kazandırmak ve dolarizasyon eğilimini tersine çevirerek döviz kurunun enflasyon üzerindeki baskısını hafifletmek amacıyla 2021 yılı aralık ayında devreye alınan kur korumalı Türk lirası mevduat ve katılma hesabı (KKM) uygulamasında ilk ödemeler üç aylık vade tercihinde bulunan hesap sahipleri için 23 Mart 2022 tarihi itibarıyla gerçekleşmektedir. Vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi gösterilen yenilikçi bir ürünümüz olan KKM’de, 22 Mart 2022 tarihi itibarıyla 270 milyar TL’si Hazine destekli KKM ve 321 milyar TL’si TCMB destekli Dövizden/Altından Dönüşümlü KKM olmak üzere toplam 591 milyar TL büyüklüğe ulaşılmıştır. Böylece 1 milyonun üzerinde hesap sahibi tasarruflarını KKM’de değerlendirmiştir. Sisteme dahil olan hesap sahiplerinin yüzde 97’sini gerçek kişiler oluştururken, 28 bin 934 tüzel kişi de birikimlerini bu üründe değerlendirmeyi tercih etmiştir.

'YABANCI PARA MEVDUATI, TOPLAM MEVDUAT İÇİNDE 10 PUANDAN FAZLA AZALDI'

Ülkemizin finansal istikrarına önemli katkılar sunan ve bütçe üzerinde yükü oldukça sınırlı olan KKM uygulamamızın ekonominin geneline yayılan olumlu etkileri de gözlemlenmiştir. KKM, milli para birimimize duyulan güveni kuvvetlendirmenin yani sıra yatırım ve üretimin en önemli unsuru olan öngörülebilirliğin artırılmasına katkı sağlamıştır. KKM’nin hayata geçirilmesi ile yabancı para mevduatın toplam mevduat içindeki payı 10 puandan fazla azalmıştır. Ayrıca, KKM uygulaması neticesinde TL mevduatın ortalama vadesinin iki katına yükselmesi bankacılık sektörünün kredi- mevduat vade uyumsuzluğu sorununa iyileştirici yönde katkı sağlamıştır. KKM kapsamında uygulanan faiz üst sınırının katkısıyla bankaların fonlama maliyetleri gerilerken, bu durum ticari kredi faizlerinde düşüşü desteklemiştir. Son olarak da KKM uygulamasının oluşturduğu istikrarın etkisiyle Rusya- Ukrayna krizine ve Fed faiz artışına rağmen finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sınırlı kalmıştır. KKM’ye büyük ilgi gösteren vatandaşlarımıza milli paramıza duydukları güvenin yanı sıra makroekonomik ve finansal istikrara sağladıkları destek için teşekkür ediyoruz.”


Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °
Perşembe 5.7 ° / 3.9 °