CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanından Ortak Açıklama: Merkezi İdare Önerimizi Duymazdan Geldi. Toplu Taşımada Ciddi Artışlar Olması Kaçınılmaz

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından akaryakıt ürünlerine gelen zamlar nedeniyle yapılan ortak açıklamada, “Tarihte ilk kez ülkemizde art arda 7 gün boyunca akaryakıt fiyatları zamlanmıştır... Toplu taşımada kullanıla
Güncel 11.03.2022 18:47:28 0

CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, akaryakıt ürünlerine gelen zamlar nedeniyle ortak bir açıklama yaptı. Ekonomideki dalgalanmalar, fiyat artışları ve istikrarsızlığına vurgu yapan açıklamada, 'Yeni koşullar vatandaşlarımızı olduğu gibi yerel yönetimlerimizi de ciddi zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır' denildi. Açıklamada, öne çıkan başlıklar şöyle:

“TARİHTE İLK KEZ ÜLKEMİZDE ART ARDA 7 GÜN BOYUNCA AKARYAKIT FİYATLARI ZAMLANMIŞTIR: Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği zor süreçte, ekonomik öngörülebilirlik yerini ne yazık ki günlük fiyat artışları ve istikrarsız süreçlere bırakmıştır. Yeni koşullar vatandaşlarımızı olduğu gibi yerel yönetimlerimizi de ciddi zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bir süre öncesine kadar dövizdeki hızlı yükseliş nedeniyle akaryakıt fiyatlarında hızlı yükselmeler olmuştur. Bu yükselişler devam etmekte olup, tarihte ilk kez ülkemizde art arda 7 gün boyunca akaryakıt fiyatları zamlanmıştır.

BENZER ARTIŞ, ENERJİ FİYATLARI İÇİN DE GEÇERLİDİR: Öyle ki, sadece yılbaşından bu yana geçen 70 günde akaryakıt ücretleri yüzde 94’ten daha fazla artış göstermiştir. Benzer artış, enerji fiyatları için de geçerlidir. Bu sıra dışı artışlar bir süre önce toplu taşımada gerçekleşen fiyat artışlarını artık kadük hale getirmiş hatta durumu öncekinden bile zorlaştırmıştır.

ÖTV ALINMASIN ÖNERİMİZ DE MERKEZİ İDARE TARAFINDAN DUYMAZDAN GELİNMİŞTİR: Büyükşehirlerimizde sağlıklı ve sürdürülebilir toplu taşıma hizmeti belediyelerimizin en önemli vazifelerindendir. Toplu taşımada kullanılan akaryakıt ve elektrik gibi artan personel maliyetleri, yurt dışı yedek parça kaynaklı bakım onarım maliyetleri de artık belediyeler tarafından kaldırılamayacak kadar zamlanmıştır. Ne yazık ki daha önce defalarca talep ettiğimiz, toplu taşımada kullanılan akaryakıttan en azından ÖTV alınmasın önerimiz de merkezi idare tarafından duymazdan gelinmiştir.

TOPLU TAŞIMAYI ÜCRETSİZ KULLANAN ÇOK SAYIDA VATANDAŞIMIZ VARDIR: Tüm bu süreçleri ele aldığımızda toplu taşıma ücretlerinde yakın zamanda çok ciddi artışlar olması kaçınılmaz hale gelmiştir. Üzülerek ifade ederiz ki, elimizde olmayan nedenlerle bu artışları vatandaşlarımıza yansıtmak durumunda kalacağız. Ayrıca, yasa gereği ve Meclis kararları çerçevesinde toplu taşımayı ücretsiz kullanan çok sayıda vatandaşımız vardır.

GEÇEN YILLARA RAĞMEN ARTIRILMAMIŞTIR: Vatandaşlarımızın sağlıklı hizmet alması adına, 2016 yılında yayınlanan yönetmelikle, belediyelerin şehir içi toplu taşıma yetkisi verdiği özel şahıslara ait araçlara ödenen 1.000 TL'lik destek ise aradan geçen yıllara rağmen artırılmamıştır. Bu durum, kimi zaman taşımacılarla, toplu ulaşımı ücretsiz kullanan vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmektedir. Hükümetin, bu destek uygulamasında da fiyat artışına giderek, toplu taşımada yaşanan tatsızlıkların önüne geçmesi çok kolaydır. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak açıklamamızı kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”


Pazartesi 3.8 ° / 0.5 °
Salı 2.7 ° / -3 °
Çarşamba 3.2 ° / -3.9 °