AKP'den Yasa Teklifi: Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı Tarafından 'Mudanya Üniversitesi' Kurulacak

AKP milletvekilleri, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin isminin İstanbul Topkapı Üniversitesi olarak değiştirilmesi ve Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Mudanya Üniversitesi kurulmasını öngören kanun teklifi verdi. Bursa Eğitim
Güncel 8.03.2022 18:19:25 0

AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun ilk imzacısı olduğu 4 maddelik Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı’na bugün sunuldu.

Kanun teklifinin gerekçesinde, “İstanbul Plato Vakfı tarafından 2016 tarihinde kurulan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi yerleşke binasının Topkapı semtinde bulanmasından kaynaklanan sorunların giderilmesi ile ulusal ve uluslararası alanlarda daha rahat tanınmasının sağlanması amacıyla düzenleme yapılmaktadır. Ayrıca Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Bursa’da Mudanya Üniversitesi kurulması amaçlanmaktadır” denildi.

Teklif ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin isminin “İstanbul Topkapı Topkapı Üniversitesi” olarak değiştirilmesi ve Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Bursa’da Mudanya Üniversitesi kurulması öngörüldü.

Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı'nın kurucusu Gıyasettin Bingöl, aynı zamanda 'Türkiye’de şeriat hukuku temelinde Kürt devleti kurma girişimlerini yaymak ve din devleti kurmak” istediği gerekçesiyle kapatılan, daha sonra Zehra Eğitim Kültür Vakfı adıyla yeniden faaliyete geçen Zehra Vakfı'nın kurucuları arasında yer alıyordu. Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı'nın açtığı okullar arasında 'Namazgah Gıyasettin Bingöl İlkokulu' isimli bir okul da bulunuyor.


Pazartesi 6.7 ° / 4 °
Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °