Aylin Nazlıaka: Duymayan Kulaklarına Duyurmak İsteriz, 2021 Yılında 497 Kız Kardeşimiz Hayattan Koparıldı

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 81 il ve 973 ilçe kadın kolu başkanlarıyla eş zamanlı açıklama yaptı. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdo
Günde 8.03.2022 16:26:22 0

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. Tüm il ve ilçe kadın kolları başkanları ile birlikte eş zamanlı açıklama yapan Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi'ni hatırlattı. 

Kadınların mücadelesine vurgu yapan Nazlıaka, 'Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunu olduğunu her yerde söylemeye devam ediyoruz. Bizler, ilk seçimlerden sonra dostlarımızla birlikte cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bu konuda son derece kararlıyız' dedi. 

Nazlıaka’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne ilişkin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“AYRIMCILIĞA KARŞI MÜCADELE VERMEYE DEVAM EDİYORUZ: Yeryüzünde emekçi olmayan hiçbir kadın yoktur. Kadınların üretim hayatı içinde yer almaları insanlık tarihi kadar eskidir. 19. yüzyılda Sanayi Devrimi ile birlikte yeni ve ucuz işgücüne ihtiyaç duyulmuş ve böylece kadınlar ilk kez ücret karşılığı çalışmaya başlamışlardır. O günlerden bu yana kadının insan hakları için, eşit işe eşit ücret almak için, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için insan onuru yakışır şekilde yaşayabilmek için grevlerle, direnişlerle haksızlığa ve ayrımcılığa karşı mücadele vermektedir ve vermeye de devam ediyoruz.

BEDEL ÖDEYENLERİN HAK MÜCADELESİ ASLA UNUTULMADI: Bundan 165 yıl önce. Yani 8 Mart 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı grev tüm dünyanın tarihini değiştirdi. İşveren tarafından fabrikaya kilitlenen direnişçi kadınlardan 129’u yangında ne yazık ki yaşamını yitirdi. Bu olay, dünyanın her yerindeki kadınların haksızlıklara karşı direnişlerini örgütledi ve yaşamları ile bedel ödeyenlerin hak mücadelesi asla ve asla unutulmadı.

BÜTÜN KADINLARA SAYGI GÜNÜDÜR: 1910 yılında Kopenhag’da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Clara Zetkin’in önerisiyle, her yıl bir günün, kadınların uluslararası mücadele günü olarak kutlanması kararı alındı. Böylece 8 Mart, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak benimsendi. Bugün, canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür. Bugün, uğradıkları haksızlıkları kabul etmeyerek kaderlerini değiştirme iradesi gösteren bütün kadınlara saygı günüdür.

497 KADININ ÖLÜMÜ İLE TESELLİ OLUNMASINA İSYAN EDİYORUZ: Bugün, eşitsizliklere karşı dayanışmayı yükseltme ve mücadele günüdür diyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Erdoğan, geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söyledi. Şu gerçeği kendisine hatırlatmak isteriz, duymayan kulaklarına duyurmak isteriz, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz hayattan koparıldı. 497 candan bahsediyoruz. 497 evlattır, kardeştir, annedir, arkadaştan bahsediyoruz. Biz tek bir kız kardeşimizin bile kirpiğinin yere düşmemesi için mücadele ediyoruz. Tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemiyoruz. Hal böyleyken 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz.

KATİLLER, CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRİLİYOR: Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılmasına intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor. Erdoğan, ısrarlı takibin suç olacağını açıkladı. Güya cezası da 6 ay ile 2 yıl arasında olacakmış. Türk Ceza Kanunu’nun 96. maddesi ısrarlı takibi de kapsayan sistematik şiddet türlerini de içerir. Cezası da 2 ile 5 yıl arasındadır. Dolayısıyla bir cezai yaptırımdan ziyade bir cezai indirimden bahsediyor Erdoğan. Gün artık kanunları değil, iktidarı değiştirme günüdür. Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz: Yasalara dokunma, uygula.

KADINLAR ÇALIŞMA HAYATINA KATILABİLSE BİLE DAHA GÜVENCESİZ ÇALIŞIYOR: Bir diğer hayati sorunumuz da işsizlik. Peki, ülkemiz kadın istihdamında nerede? Türkiye’de her üç kadından sadece biri çalışma hayatının içinde yer alıyor. Ülkemizin en işsiz kesimi genç kadınlar, en yoksul kesimi ise yaşlı kadınlar. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, her 100 kadından sadece 17’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yani kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor. Kadınlar aynı işi yapan erkeğe kıyasla daha düşük ücret alıyor. TÜİK’e göre bile kadınlarla erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 15,6. DİSK-AR’ın raporuna göre bu fark yüzde 20.7. Kadınların sendikalaşma oranı ise sadece yüzde 10.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ BİR DEMOKRASİ SORUNU OLDUĞUNU HER YERDE SÖYLEMEYE DEVAM EDİYORUZ: Mevcut tablo karanlık olsa da bizler asla karamsar değiliz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunu olduğunu her yerde söylemeye devam ediyoruz. Bizler, ilk seçimlerden sonra dostlarımızla birlikte cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bu konuda son derece kararlıyız. Ülke sorunlarının tek bir kişinin kararıyla çözülemeyeceğini yaşayarak, bedelini çok ağır ödeyerek gördük. Bu nedenle Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, kadın haklarının, çocuk haklarının, çevre haklarının tam anlamıyla korunduğu özgürlükçü bir sistem inşa edeceğiz. Kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülkede yaşamak, hepimizin hakkıdır. Bu amaçla bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi inşa edeceğiz.

İNDİRİMLERİ KALDIRACAĞIZ: Kadına yönelik şiddeti durdurmakta kararlıyız. İktidara geldiğimizde ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacağız. Bu aynı zamanda genel başkanımızın (Kemal Kılıçdaroğlu) da verdiği bir sözdür. Uluslararası sözleşmeleri ve ulusal mevzuat hükümlerini etkili şekilde uygulayacağız. Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız. Faillere caydırıcı cezalar verilmesini, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini, infazının derhal uygulanmasını sağlayacağız.

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ DERSLERİ KOYACAĞIZ: İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız.

HEP BERABER KURACAĞIZ: Altı liderin imzaladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ mutabakatında, kadın istihdamıyla ilgili de önemli politikalar var. Eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için kadınların güvenceli çalışması, eşit işe eşit ücret alması, iş-özel yaşam dengesinin kurulmasına yönelik, uluslararası standartlar doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri yapacağız. Kısacası bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak. Kutlu olsun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’müz. Dayanışma olsun, yaşam dolsun ve dünyaya da barış getirsin.”

 


Pazar 1.3 ° / -1 °
Pazartesi 3.8 ° / 0.5 °
Salı 2.7 ° / -3 °