İSO: Türkiye İhracat İklimi Endeksi Şubatta 55,2'ye Yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü verilerine göre, İhracat İklimi Endeksi şubatta 55,2'ye yükseldi.
Günde 8.03.2022 16:24:49 0

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin şubat 2022 dönemi sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret etti.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi verileri şöyle:

OMİCRON VARYANTINDA YAŞANAN YATIŞMA İHRACAT PAZARINI OLUMLU YÖNDE ETKİLEDİ 

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi şubatta 55,2’ye yükseldi. Bu değer belirgin bir iyileşmeye işaret etti. Geçen yılın ağustos ayından beri en güçlü düzeyde olan iyileşme, esas olarak Omicron varyantının birçok ana ihracat pazarında yatışmasından kaynaklandı.

COVİD-19 KAYNAKLI AKSAKLIKLARDAKİ AZALMA İMALAT SEKTÖRÜNDE İYİLEŞMEYE ETKİ ETTİ  

İlk çeyrek ortasında Covid-19 kaynaklı aksaklıkların azalmasına bağlı olarak Türk imalat ürünlerinin en büyük 6 ihracat pazarında üretim eğilimleri iyileşme gösterdi. Almanya’da ekonomik faaliyetler, geçen yıl sonunda kaydedilen düşüşün ardından toparlanmaya devam etti ve üretim şubatta belirgin bir artış kaydetti. Fransa ve İtalya gibi diğer Euro Bölgesi ülkelerinde büyüme ocak ayına göre hızlanırken yılın başında daralma görülen İspanya ise üretimde güçlü bir canlanma sinyali verdi.

ALMANYA’DA ÜRETİM ŞUBATTA ARTARKEN ÇİN’DE İSE ÜRETİM ÜST ÜSTE 2’NCİ AY YATAY SEYRETTİ

Türk imalat ürünlerinin en büyük 6 ihracat pazarında üretim eğilimleri iyileşme gösterdi. Almanya’da üretim şubatta belirgin bir artış kaydederken, Fransa ve İtalya’da büyüme ocak ayına göre hızlandı, İspanya da üretimde güçlü bir canlanma sinyali verdi. ABD’nin ekonomik aktivitesi hızlanma kaydederken, Birleşik Krallık’ta büyüme son 8 ayın en yüksek hızında gerçekleşti. Orta Doğu’da en belirgin üretim artışı Katar’da oldu. Çin’de ise üretim üst üste 2’nci ay yatay seyretti.

ABD’nin ekonomik aktivitesi, ocakta son 1,5 yılın en yavaş artışını göstermesinin ardından şubatta hızlanma kaydetti. Birleşik Krallık’ta üretim artışı şubatta güçlü bir ivme kazandı ve büyüme son sekiz ayın en yüksek hızında gerçekleşti.

ORTA DOĞU’DA EN BELİRGİN ÜRETİM ARTIŞI KATAR’DA

Türk imalatçılarının Orta Doğu’daki ana ihracat pazarı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde de petrol dışı aktivitenin istikrarlı bir şekilde arttığı ve büyümenin güçlendi. Anket kapsamında takip edilen tüm ülkeler içerisinde en belirgin üretim artışı Katar’da gerçekleşti. Bu bölgedeki görece olumsuz gelişme ise Mısır ve Lübnan’da daralmanın devam etmesi oldu.

VİRÜSÜN YAYILMASINA BAĞLI AKSAMALAR YAŞANDI

Omikron varyantı dalgasının çoğu ana ihracat pazarında hafiflemiş olmasına rağmen Asya başta olmak üzere diğer bölgelerde virüsün yayılmasına bağlı aksamalar yaşandı. Bu durumdan özellikle etkilenen ve ekonomik aktivitenin keskin bir düşüş kaydettiği Hong Kong’da takip edilen ülkeler içerisindeki en belirgin daralma gerçekleşti. Diğer yandan, Çin’de üretim üst üste ikinci ay yatay seyrederken Japonya’da iktisadi faaliyet geçen yılın ağustos ayından beri en hızlı düşüşü kaydetti.

'UKRAYNA SAVAŞININ ULUSLARARASI TALEP ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE GÖRÜLECEK'

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi verilerini değerlendiren IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi:

'Omikron varyantının özellikle ana ihracat pazarlarındaki etkisinin azalması, şubatta Türk imalat sanayi ihracatçılarına destek sağladı. Bu dönemde salgının yol açtığı aksamalarda sona yaklaşıldığına yönelik umutların arttığı gözlendi. Öte yandan, iş dünyası için yeni bir tehdit oluşturan Ukrayna savaşının uluslararası talep üzerindeki etkileri önümüzdeki dönemde görülecek.'


Pazartesi 6.7 ° / 4 °
Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °