Erdoğan'dan Putin'e çağrı: Hep birlikte barışın yolunu açalım

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişiminde 11'inci güne girildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'ya sald
Günde 6.03.2022 20:18:44 0

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgal girişiminde 11'inci güne girilirken saldırıların şiddeti de artıyor. Türkiye ise barış için diplomatik çabalarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Ukrayna sorununun bir an evvel barışçı yöntemlerle çözümü konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Acil bir genel ateşkesin bölgedeki insani endişeleri gidermenin yanında, siyasi çözüm arayışlarına da fırsat vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep birlikte barışın yolunu açalım” çağrısını yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkesin sağlanması, insani koridorların açılması ve bir barış anlaşmasının imzalanması için acilen adım atılmasının önemini vurguladı.

Ukrayna tarafıyla ve diğer ülkelerle sürekli temas halinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapsamlı müzakerelerin yapılması ve netice alınması için çabalarını sürdüreceğini dile getirdi.

KREMLİN'DEN İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamadaysa, Putin'in Erdoğan'a 'Rusya Ukrayna ve yabancı ortaklarıyla diyaloğa hazır' dediği aktarıldı. Buna göre Putin, Ukrayna'daki askeri operasyonun planlarına uygun ilerlediğini belirtti.

Putin Erdoğan’a, operasyonun ancak Kiev’in askeri eylemlerine son vermesi ve Rusya’nın taleplerini kabul etmesi halinde duracağını söyledi.


Salı 7 ° / 3.7 °
Çarşamba 8.6 ° / 1.9 °
Perşembe 5.7 ° / 3.9 °