Faruk Çelik'ten zam resti!

Bugün Habertürk'te açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan'ı Faruk Çelik ekmek zammına ilişkin sert bir açıklama yaptı. Fırıncılar odasının kendi kafasına göre ekmek zammı yaptığını belirten Çelik, yüzde 33'lük zammın neye göre yapıldığının açıklamasını beklediğini söyledi.
Faruk Çelik'ten zam resti!  | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 01.02.2016 16:36:40 - Güncellenme Tarihi: 09.05.2020 01:23:51

Ekmek fiyatlarına yapılan yüzde 33'lük zammın ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan'ı Faruk Çelik, bugün katıldığı televizyon programında sert bir açıklama yaptı. Fırıncılar odasının kendi insiyatifinde yaptığı bu zammın gerekçesinin ne olduğunu merak ettiğini söyleyen Çelik, zam kararını sert bir şekilde eleştirdi. 

Bakan Faruk Çelik, ekmek zammı ile ilgili resti çekerek, ''Ya bize gelip açıklama yapacaklar ya da fiyatı düşürecekler.'' dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Habertürk TV'de ekmek zammına ilişkin çok sert konuştu. Ekmeğe yapılan zamla ilgili ''Ne değişim oldu da yüzde 33 zam yaptınız ekmeğe?'' diye soran Bakan Çelik, ''Ya gelecek bize 'maliyetlerimizde şu şu artış oldu' diyecekler, bunu yapamıyorlarsa da fiyatı düşürecekler.'' diye rest çekti.

Bakan Çelik'in açıklamaları şöyle;

Ekmek fiyatı 1,25 lira. Bu yüksek bir fiyat. Biz maliyeti çıkardık. Ekmekte maliyet 48 kuruş, bütün karları koyduğunuzda 61 kuruş oluyor. Milimetrik bayi karı, asgari ücret artışı da içinde olmak üzere yaptığımız hesaptan çıkan ücret 61 kuruş.

* Ne değişim oldu da yüzde 33 zam yaptınız ekmeğe? Ya gelecek bize 'maliyetlerimizde şu şu artış oldu' diyecekler, bunu yapamıyorlarsa da fiyatı düşürecekler. Ekmek fiyatında zam için serbest piyasaya sığınmalarını kabul etmiyoruz. Girdilerde böyle bir zamma sebebiyet verecek bir artış olmamıştır. 

* Kendi işletme eksikliklerini milletin ekmeği ile oynayarak gideremezler. Bunun standardı bulunmalıdır. İşletme yanlışlarından doğan hataları da vatandaşın sırtına kimse yüklememelidir.

https://www.enpolitik.com/haber/458/faruk-celikten-zam-resti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*