Kalkınma Bakanı Yılmaz: ?Azalan Belirsizlik Ortamı, Sanayi Üretimimize Olumlu Yansıdı?

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 2015 yılı Aralık ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Aylık sanayi üretim endeksinin piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdiğini belirten Yılmaz, \"Bu sonuç 1 Kasım Seçimleri sonrası azalan belirsizlik ortamının sanayi üretimimize olumlu yansıdığını göstermektedir\" dedi.
Kalkınma Bakanı Yılmaz: ?Azalan Belirsizlik Ortamı, Sanayi Üretimimize Olumlu Yansıdı? | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 08.02.2016 13:56:53 - Güncellenme Tarihi: 04.08.2020 22:19:25
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 2015 yılı Aralık ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Aylık sanayi üretim endeksinin piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdiğini belirten Yılmaz, "Bu sonuç 1 Kasım Seçimleri sonrası azalan belirsizlik ortamının sanayi üretimimize olumlu yansıdığını göstermektedir" dedi.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 2015 yılı Aralık ayı sanayi üretim endeksi verilerine yönelik açıklama yaptı. TÜİK verilerine göre aylık sanayi üretim endeksinin 2015 Aralık ayında piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 4,4 oranında artış gösterdiğini belirten Yılmaz, ?Aralık ayı sanayi üretimi için piyasa tahmini yüzde 3,9-4,1 aralığında idi. Bu sonuç 1 Kasım Seçimleri sonrası azalan belirsizlik ortamının sanayi üretimimize olumlu yansıdığını göstermektedir. TÜİK takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 oranında artış kaydetmiştir. Aralık ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 artmıştır? dedi.
Sanayi üretim endeksinin 2015 yılı son çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 oranında, imalat sanayi üretim endeksi ise yüzde 8,1 oranında arttığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti.
?OVP (2016-2018)?de 2015 yılı GSYH artış hızı yüzde 4, son çeyrek GSYH artış hızı ise yüzde 5,4 olarak tahmin edilmişti. Bu tahminde 2015 yılı dördüncü çeyrek sanayi katma değer artışı yüzde 6,4, yıllık sanayi katma değer artış hızı ise yüzde 3,4 olarak öngörülmüştü. TÜİK açıklaması sonrasında dördüncü çeyrek ortalama sanayi üretim artışı yüzde 7,4 olarak yılın diğer dönemlerinin çok üzerinde gerçekleşmiştir. Yıllık sanayi üretim artış hızı ise ortalama yüzde 3,2 olmuştur. Buna göre yılın son çeyreğinde GSYH büyümesi yüzde 5,4?ü aşabilir, 2015 yılı GSYH büyümesi yüzde 4 ve biraz üzerinde gerçekleşebilir. Dördüncü çeyrekte ortalama kapasite kullanım oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 puan artarak yüzde 75,7 olarak gerçekleşmiştir. Reel Kesim Güven Endeksi, Ekim-Aralık ortalaması da (107.5) önceki çeyreğe göre (102.0) yükselmiştir. PMI Kasım?da 50,9, Aralık ayında 52,2 olarak kaydedilmiştir. Yılın dördüncü çeyreğinde elektrik üretimi yüzde 5,3, talebi yüzde 4,6 oranında artmıştır. Beyaz eşya üretimi dördüncü çeyrekte yüzde 12 oranında artmıştır. Dördüncü çeyrekte otomotiv üretimi yüzde 14,7, otomotiv ihracatı yüzde 18,6 oranında artmıştır. Bu veriler dördüncü çeyrekte yurt içi üretim ve talep göstergelerinin sanayi ve hizmetler sektörlerinde canlanmayı ve yüzde 4 yıllık GSYH büyüme tahminini destekleyen boyuttadır. Aralık ayında ara malı üretimi yüzde 2,6, dayanıklı tüketim malı üretimi yüzde 6,6, dayanıksız tüketim malı üretimi yüzde 1, enerji üretimi yüzde 9,5, sermaye malı üretimi yüzde 7,2 oranında artmıştır. İmalat sanayiinde üretim Aralık ayında yıllık yüzde 4,3 oranında, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks ise bir önceki aya göre 0,5 oranında artmıştır.?
https://www.enpolitik.com/haber/3659/kalkinma-bakani-yilmaz-azalan-belirsizlik-ortami-sanayi-uretimimize-olumlu-yansidi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*