Litvanya, Avrupa bölgesinde merkez bankası destekli üretilen ilk dijital parayı çıkarıyor

Litvanya, Avrupa bölgesinde merkez bankası destekli üretilen ilk dijital parayı çıkarıyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 10.07.2020 05:56:03 - Güncellenme Tarihi: 04.08.2020 02:36:02

Litvanya, Avrupa bölgesinde Merkez Bankası tarafından üretilen ilk dijital para olacak LBCOIN adlı ve blokzincir teknolojisine dayanan yirmi dört bin dijital jetonu gelecek hafta ön satışa sunulacak. Bu sayede, pandemi ile ivmelenen nakitsiz para alışverişinin desteklenmesi hedefleniyor.
Nakit kullanımındaki keskin düşüş ve Facebook'un 2,5 milyar kullanıcısının para birimini benimseme olasılığı, merkez bankalarını kendi dijital para biçimlerini nasıl verebileceklerini incelemeye itti.

LBCOIN olarak adlandırılan ve blockchain teknolojisine dayanan yirmi dört bin dijital jeton önümüzdeki hafta satış öncesi satışa sunulacak ve her biri 1918'de Litvanya'nın bağımsızlık ilanını imzalayan 20 kişiden birinin portresine sahip olacak.

Litvanya merkez bankası yardımcısı Marius Jurgilas, “Merkez bankası topluluğunda hiç kimse, başka birinin bizim yerimizi alacağına dair meşru bir tehdit olduğunu fark etmeden önce dijital para birimini ciddi bir şekilde düşünmüyordu” dedi.

Kaynak: Reuters

 

 

https://www.enpolitik.com/haber/322694/litvanya-avrupa-bolgesinde-merkez-bankasi-destekli-uretilen-ilk-dijital-parayi-cikariyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*