ABD'de Başkanlık yarışı: Ön seçimler sona ererken mevcut tablo ne söylüyor?

ABD'de Başkanlık yarışı: Ön seçimler sona ererken mevcut tablo ne söylüyor? | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 08.07.2020 09:03:49 - Güncellenme Tarihi: 23.07.2020 00:09:41

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2020 önseçimleri sona ermek üzere, Kasım 2020’de yapılacak olan başkanlık yarışının kimler arasında geçeceği de artık belli.

İki büyük partinin iddiasını koruyabildiği ABD’de 2016’da Eski Dışişleri Bakanı, Eski New York Senatörü ve Eski Firsy Lady Hillary Clinton’ı beklenmeyen bir sürprizle Seçiciler Kurulu’nda yenilgiye uğratmayı başaran; seçim galibiyetiyle tüm dünyayı şaşkınlıklara uğratan Donald Trump’ın başkanlığıyla birlikte 2020 seçimleri dünyada konuşulur hale gelmişti.

Donald Trump, 2020 seçimlerine Oval Ofis’te dört yıl daha kalmak için aday olurken; ABD’nin ekonomisine sunduğu katkıları kampanyasının ana unsuru haline getirdi. Donald Trump, ‘’Tutulan Sözler !’’ ve ‘’ABD’yi Harika Tutmaya Devam Et !’’ sloganlarıyla pek de alışılagelmiş olmayan dönemini seçmenlerin nezdinde parlatmaya çalışıyor. Cumhuriyetçi Parti’de yapılan önseçimlerde Donald Trump partisinin başkan adaylığını kazanmak için yeterli delege sayısına ulaşmayı da başardı.

2018 Ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi’ni kazanarak devlet yönetiminin bir kademesini ele geçirmeyi başaran Demokratik Parti’de ise, 2016’daki yenilginin yarası halen açık. Demokratik Partililer için 2020 seçimlerini kazanmak bir seçenek değil, mecburiyet. Demokratik Parti’de oldukça heyecanlı, çekişmeli başlayan önseçim süreci Eski Başkan Yardımcısı ve Eski Delaware Senatörü Joe Biden’ın lehine sonuçlandı. Joe Biden’ın yönetimdeki köklü geçmişi, diğer partilerle kurduğu ilişkiler ve partideki herkesi etrafında toplayabilecek olduğu düşüncesi Demokratik Partili seçmenleri Biden’ın etrafında birleştirdi. Partinin farklı kanatlarından herkes Trump’ı yenilgiye uğratabilmek amacıyla Biden’ın etrafında kenetlendi. Önceki Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush’un, 2008 Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı John McCain’in kızı Megan McCain’in, 2012 Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı ve Utah Senatörü Mitt Romney’nin Trump’a karşı Biden’ı desteklediği de biliniyor. Biden bu özellikleriyle herkesi ortada buluşturmayı başararak Trump’ı yenebilecek aday olarak görülüyor.

Anket, simülasyon ve tahminlerde ortalama olarak Biden’a %89, Trump’a ise %11 galibiyet ihtimali veriliyor. 2016’daki sapmaların ardından anketörlerin daha temkinli hareket ettiği 2020 yarışında; halihazırda ortaya koyulan tüm kamuoyu araştırmalarında Joe Biden, mevcut lider Donald Trump’ın önünde görünüyor. Seçmenlerin ezici çoğunluğuna göre Donald Trump, COVID-19 salgın sürecinde ülkeyi başarıyla yönetemedi ve başkanlık kurumuna gölge düşürdü. Donald Trump’ın gündelik brifinglerini okumadan golf oynamaya gittiği iddiası ülkenin gündemine bomba gibi düşmüştü. Temmuz ayı içinde önseçimler sona erecek ve partiler Ağustos’taki kongrelerinde Başkan – Başkan Yardımcısı adaylarını netleştirecekler.

 

haber: enpolitik-Canboray Soykan

https://www.enpolitik.com/haber/322665/abdde-baskanlik-yarisi-on-secimler-sona-ererken-mevcut-tablo-ne-soyluyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*