Ekonomist İbrahim Turhan: Enflasyon bir hükümetin halkına karşı işlediği en büyük ekonomik suçtur

Ekonomist İbrahim Turhan: Enflasyon bir hükümetin halkına karşı işlediği en büyük ekonomik suçtur | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 07.07.2020 05:49:36 - Güncellenme Tarihi: 17.07.2020 07:28:42

Gelecek Partisi ekonomi kurmaylarından, Genel Başkan Danışmanı ekonomist ve akademisyen Borsa İstanbul eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, 2008-2011 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Mustafa Turhan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı 2020 haziran dönemi temel mal grupları enflasyon raporunu değerlendirdi.

Turhan, Merkez Bankası'nın temel mal enflasyonunun tüm alt gruplarda yüksek, hizmet enflasyonunda ise normalleşme gösterdiğine ilişkin açıklamayı verilerle şöyle açıkladı ve ekledi: "Enflasyon kanunsuz vergidir. Enflasyon toplumun cebindeki parayı fark ettirmeden çalmaktan farksızdır. Enflasyon, harcama eğilimi yüksek olan yoksul kesimlerin gelirini aşırmaktır. Enflasyon ahlaksızlıktır. Enflasyon bir hükümetin halkına karşı işlediği en büyük ekonomik suçtur." 

İşte Turhan'ın değerlendirmesi: 

"Merkez Bankası, Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunda şöyle demiş: “Temel mal enflasyonu tüm alt gruplarda yükselirken, hizmet enflasyonu normalleşme sürecinin etkilediği kalemler öncülüğünde artmıştır.” Haziran’da hizmet enflasyonu aylık yüzde 2,1 ve yıllık yüzde 11,8 olmuş.

Bankanın savına göre hizmet enflasyonu normalleşmeye, yani küresel salgın nedeniyle Mart-Mayıs arasında kapanan hizmet sektörü işyerlerinin Haziran’da yeniden açılmasına bağlı olarak yükselmiş. Rapordaki grafiklerde, yılın başında düşmüş olan bir hizmet enflasyonu aradım ama ...

Yılbaşında yüzde 15 olup şimdi yüzde 20’ye çıkmış ulaştırma hizmetleri dışında belirgin bir değişim göremedim. Hizmet enflasyonu verisi şöyle: Ocak 12,2 Şubat 12,5 Mart 12,4 Nisan 11,8 Mayıs 11,3 Herhalde yıllık enflasyon hedefi 5 iken yüzde 11,3 enflasyonu düşük görüyorlar.

Küresel salgın yüzünden ekonominin iki buçuk ay durduğu, işsizliğin tavana vurduğu, talebin yerlerde süründüğü, petrolün (yıllık varsayım $60 iken) 30 dolara düştüğü bir dönemde ülkeye iki haneli enflasyon yaşatmakla kalmıyorlar, aynı zamanda böyle bir mizah anlayışları da var.

Enflasyon kanunsuz vergidir. Enflasyon toplumun cebindeki parayı fark ettirmeden çalmaktan farksızdır. Enflasyon, harcama eğilimi yüksek olan yoksul kesimlerin gelirini aşırmaktır. Enflasyon ahlaksızlıktır. Enflasyon bir hükümetin halkına karşı işlediği en büyük ekonomik suçtur."

haber: enpolitik/ Melek S. Tunç

 

https://www.enpolitik.com/haber/322639/ekonomist-ibrahim-turhan-enflasyon-bir-hukumetin-halkina-karsi-isledigi-en-buyuk-ekonomik-suctur.html

Sizin Yorumunuz:

*
*