Silahlı terör örgütüne üyelikten hapis cezası alan isim, Valilik makamında ağırlandı!

Silahlı terör örgütüne üyelikten hapis cezası alan isim, Valilik makamında ağırlandı! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 06.07.2020 12:39:36 - Güncellenme Tarihi: 03.08.2020 20:40:48

Kısa bir süre önce Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğine atana Münir Karaloğlu, eşi ile birlikte terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3 hapis cazasına çarptırılan Şahismail Bedirhanoğlu’nu Valilik makamında ağırladı.

Muhalefetin terör örgütleriyle arasına mesafe koymadığı tartışmalarının ayyuka çıktığı, hemen her gün muhalefetin terör örgütleri ile ilişkinlendirilmeye çalışıldığı bir dönemde, Diyarbakır valiliğinde çok tartışılacak bir ziyaret gerçekleşti. Geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğine (Kayyum) atanan Münir Karaloğlu, eşi ile birlikte terör örgütü üyeliğinden hapis cezasına çarptırılan Şahismail Bedirhanoğlu’nu Valilik makamında ağırladı.

Münir Karaloğlu tarafından bugün Valilik makamında ağırlanan Şahismail Bedirhanoğlu ve eşi Filiz Bedirhanoğlu, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından “Demokratik Toplum Kongresiyle (DTK) PKK özdeştir, buraya üye olanlar örgüt üyesi gibi cezalandırılır” emsal kararı doğrultusunda, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamalarında bugün silahlı terör örgütü üyesi olmaktan 6'şar yıl 3'er ay hapisle cezalandırıldı. Terör örgütü üyeliğinden hapisle cezalandırılan Şahismail Bedirhanoğlu’nun, mahkemenin ceza verdiği gün Diyarbakır Valiliği’nde ağırlanması Diyarbakır’da sağduyulu kesimlerin büyük tepkisini çekti.

EŞİ İKİ TERÖRİSTİN ÖLDÜRÜLMESİNİ PROTESTO ETMEK İÇİN ZORLA KEPENK KAPATTIRMIŞ

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu tarafından Valilik makamında kabul edilen Şahismail Bedirhanoğlu’nun eşi Filiz Bedirhanoğlu’nun, Diyarbakır'da 2 polisi şehit ettikten sonra saklandıkları hücre evinde iki teröristin öldürülmesini protesto etmek için esnafa zorla kepenk kapattırdığı, ardından da evinde hindi partisi düzenlediği telefon dinlemelerine yansıdı. Telefon dinlemelerinde kepenk kapatmak istemeyen bir esnafı ikna etmeye çalıştığını ve KCK'nın sözde Asayiş biriminin yol kesip kimlik kontrolü yaptığını Zinet adlı kişiye anlatan Filiz'in konuşmaları kayıtlara geçti. 

 

Sanık Filiz'in görevinin DTK diplomasi komisyonu, daimi meclis ve başkanlık divanı üyeliğinin yanı sıra delege olduğunu belirten mahkeme, sanığın PKK'nın çağrısıyla esnafa kepenk kapattırma, yaşamı durdurma gibi eylemleri etkinleştirme çabası içinde olduğu bildirildi. Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine DTK lehine müdahale ettiği, sahte yetki belgesiyle katıldığı seçimleri kaybettiği, terörist elebaşı Murat Karayılan'dan talimat alarak faaliyet yürüttüğü ve Meksika'dan gelen bir heyete DTK'yı anlatırken, bölgenin sınırlarının yeniden çizilmekte olduğu şeklinde algı yarattığı ifade edildi. Apo'nun sözde yapıcı söylemlerinin süreçte etkili olduğu, ancak devletin DTK'nın taleplerine kulak tıkaması nedeniyle teröristlerin demokratik siyasete katılamadığı, KCK'lıların serbest bırakılmayıp, seçim barajının düşürülmediği ve Anadilde eğitim hakkı verilmediği için bölge halkının İnançsızlığa düştüğü biçiminde Türkiye'yi karalamaya yönelik faaliyet içinde olduğu vurgulandı.

Meksika'dan gelen heyete Zapatista adlı örgütten yardım talebinde bulunarak yetkililerin Türkiye'ye gelmesi gerektiği ve Zapatista örgütünün sorumlularıyla işbirliği içinde olmak istediklerini ilettiği kaydedildi. Sanığın Kuzey Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen sözde Kürt ulusal birliğinin sağlanması amacıyla planlanan ulusal birlik konferansına DTK adına davetli olarak katıldığı belirtildi.

VALİ KARARLOĞLU’NUN MAKAMDA KABUL ETTİĞİ BEDİRHANOĞLU PYD LİDERİYLE GÖRÜŞMÜŞ

Şahismail Bedirhanoğlu’nun Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamasında, DTK toplantısına Suriye'deki PKK'nın kolu PYD başkanı Asya Abdullah ile birlikte katıldığı, burada yaptığı konuşmada, PYD-YPG'nin Suriye’deki özerklik ve bağımsızlık mücadelesinin Türkiye'deki Kürtlere yol haritası olacağını belirttiği, oradaki sözde mücadeleye selamladığı, Türkiye-Suriye sınırının mayınlardan temizlenmesi gerektiğini ifade ederek asıl amacın terörist geçişlerine kolaylık sağlanmasına yönelik olduğu kaydedildi.

Mahkeme, DTK üyelerinden elde edilen deliller ve dinleme kayıtlarının incelenmesinde, DTK'nın sözde Kuzey Kürdistan Parlamentosu/Meclisi olarak nitelendirildiğine dikkat çekti. DTK'nın, PKK'nın sözde demokratik özerklik hedefini hayata geçirmek için terörist başının talimatıyla kurulduğu, parlamento yapısını oluşturan sözde yasama organı olduğu, faaliyetlerini bir meclis yapısı gibi yürüttüğü, genel kurul, daimi meclis, başkanlık divanı, tüzük, koordinasyon kurulu gibi organlarının bulunduğu ifade edildi. KCK ile özdeş olan DTK'nın üye ve delegelerinin milletvekili, belediye başkanı, sendika ve dernek başkanlarından oluştuğu, sözde Kürdistan'ın çatı yapılanması olduğu vurgulandı. Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak için öze

Özerklik ilan ettiği, devamında da özerk bölgelerin oluşturulması için karar aldığı ve bu kararın ardından Güneydoğu'nun birçok yerleşim biriminde çukur ve hendekler açılarak teröristlerin güvenlik güçlerine karşı silah kullanıp çok sayıda güvenlik görevlisini şehit ettikleri kaydedildi. DTK'nın ise bu durumu, Kürt halkının sözde meşru direnişi kabul ettiği belirtildi.

Mahkeme, sanıklar Filiz ve Şahismail Bedirhanoğlu'nun da terör örgütünün bu amaçlarını gerçekleştirmek için diğer DTK üyeleriyle 4 ülke toprakları üzerinde sözde Kürt ulusal birliğini sağlamak, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, toplumsal ayrışmaya yol açmak için halk kitlelerini etkilemeye çalıştıklarını belirtti. Sanık Filiz'in örgütsel faaliyetlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik nazara alındığında örgüt üyesi olmak suçunu işlediklerinin altı çizildi. Mahkeme, karı, koca iki sanığı silahlı terör örgütü üyesi olmaktan 6'şar yıl 3'er ay hapisle cezalandırdı.

Terör örgütü üyeliği suçlamasıyla yargılandığı davada, eşi ile birlikte silahlı terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Şahismail Bedirhanoğlu’nun, Diyarbakır Valiliğinde Vali Karaloğlu tarafından ağırlanması üzerine, PKK ile mücadelede muhalefeti terör örgütleriyle arasına mesafe koymamakla suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun nasıl bir tavır sergileyeceği merak ediliyor.

 

kaynak: avaztürk

https://www.enpolitik.com/haber/322631/silahli-teror-orgutune-uyelikten-hapis-cezasi-alan-isim-valilik-makaminda-agirlandi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*