Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara'da eylem, gösteri ve yürüyüşler yasaklandı!

Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara'da eylem, gösteri ve yürüyüşler yasaklandı! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 02.07.2020 11:02:15 - Güncellenme Tarihi: 20.07.2020 22:47:19

Ankara Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalananların sayısında artış yaşandığını belirterek il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında toplanan Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı yeni tedbirler alınacağını duyurdu.

Vaka sayılarında artış yaşandığı belirtilen açıklamada, "Salgının engellenmesi adına, il UHK kararı uyarınca ilimizde maske zorunluluğu ve diğer kısıtlamaların yanı sıra her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetler 15 gün süreyle kısıtlanmıştır" dendi.

​Ankara Baro Başkanı Sağkan: Bilim Kurulu'ndan görüş aldık, valiliğin kararı Anayasa'ya aykırı

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan ise, bu kararın yarın düzenlenecek Büyük Savunma Mitingi nedeniyle alındığını söyledi. "Anayasal haklarımız çok ciddi tehdit altındadır. Ankara girişinde, baro başkanlarına yapılan zulmün bir değişiği aslında, bugün İl Hıfzıssıhha Kurulu aldı altında, yapılacak olan barışçıl anayasal bir hak olan gösterinin engellenmesiyle tekrar ortaya konulmuştur" diyen Sağkan, şöyle devam etti:

"Türkiye çok ciddi baskı rejiminin içerisine sokulmuş durumdadır. Maalesef pandemi buna bir gerekçe olarak sunulmaktadır. Pandemiye ilişkin bakanlığın ve Bilim Kurulu'nun ilan ettiği sosyal mesafe, maske gibi önlemlere uyulacağını taahhüt ettik. Buna rağmen bugün pandemi gerekçe gösterilerek bu tür bir toplantının mitingin 15 gün süreyle ertelenmesi adı altında tamamen anayasaya aykırıdır."

https://www.enpolitik.com/haber/322551/buyuk-savunma-mitingi-oncesi-ankarada-eylem-gosteri-ve-yuruyusler-yasaklandi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*