Yunanistan Türkiye’yi UNESCO’ya şikayet etti

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, Türkiye'yi Ayasaofya'yı ibadete açmak konusunda UNESCO'ya şikayet etti. Mendoni şikayet mektubunda Türkiye'yi "Fanatik milliyetçi ve dini duyguları ateşlemekle" suçladı.
Yunanistan Türkiye’yi UNESCO’ya şikayet etti | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 25.06.2020 21:08:26 - Güncellenme Tarihi: 29.06.2020 05:05:29

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, perşembe günü UNESCO'ya Türkiye'nin Ayasofya'yı camiye dönüştürme planları ile ilgili bir mektup yazdı.

Yunan haber sitesi Kathimerini’nin İngilizce sitesine göre Mendoni, “Anasoyfa’nın evrensel karakterinden sapmasına izin verilmemeli ve Ayasofya Müslümanların ibadet yerine dönüşmemelidir” dediği mektubunda Ayasofya’nın 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından insanlığa bırakıldığını söyledi.

"FANATİK DUYGULARI ATEŞLEMEKLE" SUÇLADI

Mendoni, mektubunda, “Türkiye’yi fanatik milliyetçi ve dini duyguları ateşlemekle” suçladı.

Bu adımla bu mirasın uluslararası değerinin azaltılmaya çalışıldığını ileri süren Mendoni, Türkiye’nin Ayasofya’yı 1985 yılında insanlık mirası olarak tanımlayan UNESCO’dan önce izin alması gerektiğini öne sürdü. BBC’deki habere göre Mendoni, Türkiye’nin onay almadan Ayasofya’yı cami yapması halinde UNESCO’yla yaptığı anlaşmayı çiğneyeceğini iddia etti.

https://www.enpolitik.com/haber/322411/yunanistan-turkiyeyi-unescoya-sikayet-etti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*