FED kararı öncesi piyasalarda son durum

Türkiye'de işsizlik ve ABD'de Fed faiz kararının açıklanacağı yeni günde piyasalarda karışık bir seyir hakim. Dolar/TL 6,78; euro/TL 7,71'den el değiştiriyor.
FED kararı öncesi piyasalarda son durum | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 10.06.2020 10:01:25 - Güncellenme Tarihi: 27.06.2020 23:05:57

Küresel piyasalar ekonomilerin yeniden açılmasının yarattığı iyimserlikle son iki haftadır belirgin bir şekilde artan küresel risk iştahının devam edip etmeyeceğine odaklanmış durumda.  Piyasalarda bu sabah itibarıyla karışık bir gün yaşanıyor.  Dün ABD'de S&P ve Dow Jones endekslerinde düşüşün ardından bu sabah ABD vadelileri yüzde 0,50 civarında artıda. Asya borsalarında ise yönünü net olarak belirtmeyen karışık bir seyir görülüyor. 

Yurt içinde ise koronavirüs salgının etkilerinin hissedilmeye başlandığı ilk ay olan mart ayına ilişkin işsizlik rakamları açıklanacak. İşsizlik verisi öncesinde dolar/TL 6,78 civarında değerleniyor.  Dolar/TL, mayıs ayı başındaki 7.2690 seviyesindeki tarihi zirvesinden başlayan düşüş 6.7'in altına kadar sürdükten sonra, kur bir süredir 6.7-6.8 bandında dalgalanıyor.

Yurt dışında ise ABD'den tüketici fiyatları verisi geldikten sonra akşam saat 21:00'da ise Fed, faiz kararını açıklayacak. Kararın ardından da Fed Başkanı Jerome Powell, basın toplantısı düzenleyecek.

Stoklarındaki artış petrol fiyatlarını düşürdü

Petrol fiyatları, ABD'deki ham petrol ve yakıt stoklarında artışı işaret eden veriler sonrası
düştü. ABD petrol stoklarındaki artış sonrası, petrole olan talepteki düşüş ve arz fazlasıyla ilgili
endişeler tekrar belirdi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 1.4 düşüşle 40.59 dolar seviyesine
gelirken, ABD hafif ham petrolü ise yüzde 1.9 gerileyerek 38.22 dolar seviyesine indi.
API verilerine göre, ABD ham petrol stokları 5 Haziran haftasında 8.4 milyon varil artış
gösterdi. 

Hazine yüklü borçlanmaya devam ediyor

Piyasalarda Hazine'nin bu hafta başlayan Haziran ayı ihaleleri yakından takip ediliyor. Hazine son iki günde gerçekleştirdiği 3 ihale ile yaklaşık 9.5 milyar TL borçlandı.

BDDK'nın aktif rasyosu uygulamasını devreye almasıyla birlikte bankaların ilgili oranları tutturmak adına Hazine ihalelerine yoğun ilgisi devam ediyor. TCMB'nin rekor tahvil alımları da piyasayı destekliyor.

Hazine, Haziran'da toplam 12.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 25.9 milyar TL'si piyasadan toplam 27 milyar TL iç borçlanma öngörüyor. Hazine Nisan ve Mayıs aylarında öngörüsünün iki katı civarında borçlanma gerçekleştirmişti.

Avrupa borsalarının artıda başlaması bekleniyor

Fed toplantısının sonucuna odaklanılacağı bugün Avrupa borsalarının güne artıda başlamaları bekleniyor. IG analistleri FTSE 100'ün 18, Dax'ın 63 ve Cac-40'ın 30 puan artıda açılacaklarını tanmin ediyorlar. Milano FTSE MIB endreksinin ise güne 154 puan yükselişle başlaması bekleniyor.

https://www.enpolitik.com/haber/322082/fed-karari-oncesi-piyasalarda-son-durum.html

Sizin Yorumunuz:

*
*