Mansur Yavaş duyurdu: Başkent Mobil'e 'Mor Buton' eklendi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için 'Başkent Mobil' uygulamasına 'Mor Buton' özelliği ekledi. Yeni özelliği Twitter'dan da duyuran Ankara Büyükşehir Belediyesi Yavaş, kadın cinayetlerine sert sözlerle tepki gösterdi: Kadın cinayetleri her geçen gün yüzümüzü daha fazla eğiyor. Kadına yönelik şiddet, şiddetin her biçimi insanlığın yüz karasıdır.
Mansur Yavaş duyurdu: Başkent Mobil'e 'Mor Buton' eklendi | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 07.06.2020 13:29:40 - Güncellenme Tarihi: 02.07.2020 10:16:28

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının bildirilmesi amacıyla Başkent Mobil uygulamasına Mor Buton özelliğinin eklendiğini duyurdu.

"Daima eşit yaşamın destekçisi olacağız." ifadelerini kullanan Yavaş, Türkiye'de son 10 yılda 2 bin 818 kadının cinayete kurban gittiğini belirtti.

"UTANMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Yavaş, "Kadın cinayetleri yüreklerimizi yakmaya ve bizleri utandırmaya devam ediyor. Kadınların maruz kaldığı şiddete, tacize, zorbalığa karşı yanlarında olmak için Başkent Mobil uygulamamıza Mor Buton özelliği eklendi." bilgisini verdi.

"ALEYNA ÇAKIR'I KAYBETMEK İÇİMİZİ YAKTI"

Genç yaşta öldürülen Aleyna Çakır'ı anımsatan Yavaş, "Aleyna Çakır'ı kaybetmek içimizi yaktı. Kadın cinayetleri her geçen gün yüzümüzü daha fazla eğiyor. Olayın bir an önce aydınlatılıp gerekli cezaların verilmesi elzemdir. Kadına yönelik şiddet, şiddetin her biçimi insanlığın yüz karasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

'MOR BUTAN' NASIL KULLANILACAK?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nca aktif hale getirilen Mor Buton'a, Başkent Mobil uygulamasını akıllı telefonları üzerinden indiren kadınlar kolayca ulaşabilecek.

Mor Buton ile ihbarda bulunmak isteyen kadınlar kendilerine ulaşılmasını sağlamak için cep telefonlarının konum bilgisini de paylaşabilecek.

Mor Buton aracılığıyla Büyükşehir Belediyesinden psikolojik destek, sosyal yardım ve barınma talebinde bulunabilecek olan kadınlar, ihtiyaç duydukları talepleri fotoğraf ekleyerek de iletebilecek. 

BAŞVURU TAKİPLERİNİ DENETLEYECEKLER

Görevli personelin 7/24 takip edeceği ihbarlar değerlendirilerek en yakın ekip kadınların bulunduğu adrese sevk edilecek.

Yardım talebinde bulunan şiddet mağduru kadınlar, başvurularının takibini ise sistem üzerinden gönderilen başvuru numarası ile sorgulayabilecek.

Mor Buton ekranına acil durumlar için ayrıca 'ALO 155' hattına bildirilmesi yönünde uyarı mesajı da eklendi.

https://www.enpolitik.com/haber/322029/mansur-yavas-duyurdu-baskent-mobile-mor-buton-eklendi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*