Kovid-19 çağrısı: Yasak yerine maske zorunlu olsun

Türkiye'de normalleşme takvimi adım adım işletilirken, başta Sağlık Bakanı Koca olmak üzere birçok uzmanın maske kullanımı ile ilgili uyarılarına rağmen vatandaşların özensizlikleri fotoğraf karelerine de yansıdı. Türkiye'nin pek çok ilinde, özellikle açık alanlarda maske takmak zorunlu. Fakat başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde yine de mecburiyet yok. Maske için 'zorunlu olsun' çağrısı yapan Prof. Dr. Tufan Tükek 'Bana kalırsa en önemli sorun maske. Sokağa çıkma yasakları yerine maske kullanımı zorunlu hale getirilse ve doğru kullanımı denetlense çok daha yerinde olur' dedi.
Kovid-19 çağrısı: Yasak yerine maske zorunlu olsun | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 07.06.2020 11:55:48 - Güncellenme Tarihi: 03.07.2020 17:01:39

Başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere birçok uzmanın maske kullanımı ile ilgili uyarılarına rağmen vatandaşların özensizlikleri fotoğraf karelerine de yansıdı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek ise maske için 'zorunlu olsun' çağrısı yaptı. 

"SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI ÇÖZÜM DEĞİL"

Hürriyet yazarı Fulya Soybaş'a konuşan Tükek "O gün yasak uygulanıyor, o yasakların tekabül ettiği 5 gün sonunda rakamlar 'hop' düşüyor. Pazartesi olunca insanlar bu kez o iki günün acısını çıkarırcasına sokakta kalabalıklaşıyor, bu kez de rakamlar 'hop' yukarı çıkıyor. Sokağa çıkma yasaklarının bu noktada bir çözüm olmadığı çok net. O nedenle Cumhurbaşkanı’nın kararının yerinde olduğunu düşünüyorum" dedi.

"BANA KALIRSA EN ÖNEMLİ SORUN MASKE"

Tükek şunları kaydetti: "Zaten, kontrollü sosyal hayata geçildi. Öyle büyük bir artış-geri dönüş olursa Sağlık Bakanlığı gerekli önlemleri alır. Günlük vaka sayısının 700’lere kadar düşmesinin sebebi bayramda 4 gün sokağa çıkmanın yasak olmasındandı. Bu dalgalanmaya biraz da uygulanan kısıtlamalar sebep oldu, bizleri yanılttı.

Yasaklar olmadan gerçek vaka sayının ne olacağını bir hafta içinde hep beraber göreceğiz. Bana kalırsa en önemli sorun maske. Sokağa çıkma yasakları yerine maske kullanımı zorunlu hale getirilse ve doğru kullanımı denetlense çok daha yerinde olur."

https://www.enpolitik.com/haber/322025/kovid-19-cagrisi-yasak-yerine-maske-zorunlu-olsun.html

Sizin Yorumunuz:

*
*