Biri CHP'li, 2'si HDP'li üç milletvekilinin, vekillikleri düştü

Biri CHP'li, 2'si HDP'li üç milletvekilinin, vekillikleri düştü | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 04.06.2020 15:30:24 - Güncellenme Tarihi: 27.06.2020 07:02:13

TBMM Genel Kurulu, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Enis Berberoğlu ile Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın milletvekilliğini düşürdü.

CHP ve HDP'li vekillerin itirazına rağmen Meclis Başkanvekili Sadi Bilgiç tarafından üç isim hakkındaki mahkeme kararlarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri genel kurulda okundu. Böylelikle Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları'nın vekillikleri düştü.

Kararların okunmasından önce mecliste vekiller arasında tartışmalar yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, söz konusu tezkerelerin okunmasının anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğunu savundu.

Altay, "Enis Berberoğlu’nun Yargıtay'da onaylanan cezası ile ilgili AYM’ye başvurusu var. Yani yargılaması devam ediyor. Bu devam ederken bu fezlekeleri okutarak hukuku iğfal etmeyin" açıklamasını yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise, "Kesinleşmiş yargı kararının AYM ya da AİHM’de yargılamaya konu olması acaba Meclis Başkanlığı’nın parlamentonun yapması gereken görevi engeller mi engellemez mi buna bakmak lazım. İç hukuk mekanizmasında karar kesinleşmiştir" diyerek fezlekelerin okunmasını istedi.

https://www.enpolitik.com/haber/321973/biri-chpli-2si-hdpli-uc-milletvekilinin-vekillikleri-dustu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*