Sevilay Yılmaz yazdı: Tüm provokatörlere de lanet olsun diyorum!

Sevilay Yılmaz yazdı: Tüm provokatörlere de lanet olsun diyorum! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 02.06.2020 13:56:00 - Güncellenme Tarihi: 29.06.2020 01:07:02

Ankara'da arkadaşları tarafından bıçaklanarak öldürülen Barış Çakan hakkında bir yazı kaleme alan Habertürk köşe yazarı gazeteci Sevilay Yılman, olayın arkasındaki provokasyona dikkat çekti. 

"Barış Çakan’ın etnik kökeni üzerinden algı yapıp Türkiye’yi Amerika’nın yaşadığı iç savaş ortamına dönüştürme peşinde olan tüm provokatörlere de lanet olsun diyorum! Ve başta etkin hesap sahibi olan siyasiler olmak üzere…" diyen Yılman şöyle kaydetti:

"Sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu artık.

En azından yaptığım iş, sorumluluklarım gereği benim için öyle…

Başka meslektaşlarımı bilmem ama toplum üzerinde son derece etkin bir güce sahip olduğuna inandığım o alanda var olmanın bir gazeteci için artık bir zorunluluk olduğuna inanıyorum.

Hal böyle olunca da tabii günün büyük kısmı eldeki akıllı telefonla özellikle Twiter, Facebook gibi mecralarda gezinmekle geçiyor.

Ve anbean tanık oluyorum bu gücü kullanarak provokasyon peşinde olanların yaptıklarına.

Barış Çakan olayını mutlaka duydunuz.

Siz belki olay artık gün yüzüne çıktığında falan tüm ayrıntılardan haberdar oldunuz ama neredeyse 7/24 sosyal medyada dolaşan bendeniz ilk anda.

Dün gece saat 22.30 sularıydı.

Yani Barış Çakan’ın öldürülmesinin hemen sonrası saatler.

Takip ettiğim ve aklıselim bir demokrat olarak tanıdığım kullanıcının; “Ankara’da Barış Çakan adlı genç Kürtçe müzik dinlediği için hunharca öldürüldü!” şeklinde yorum yapan başka bir hesabı RT’lemesi sayesinde haberdar oldum.

Ve tabii hemen konuyla ilgili yapılan tüm yorumlara göz atmaya başladım.

İddiaya göre Ağrı Patnoslu olan Barış Çakan, Ankara Etimesgut’ta evinin yakınlarında öldürülmüştü ve bunun nedeni de Barış’ın Kürtçe şarkı dinliyor olmasıydı.

Yaklaşık bir saat içerisinde bu iddia takipçi sayısı epeyce fazla olan başta HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü olmak üzere, Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Ömer Öcalan, Garo Paylan, Mehmet Ali Aslan, Meral Danış Beştaş gibi milletvekilleri tarafından da paylaşılmaya başlayınca ürkmeye başladım.

Çünkü olay anlatıldığı gibi ise çok vahim sonuçlara götürebilirdi ülkeyi.

Bir Afro-Amerikalının polis tarafından öldürülmesinin koskoca Amerika’da nasıl bir tahribata yol açtığını tam da canlı canlı izlerken bir Kürt gencinin sırf Kürtçe şarkı dinlediği için katlinin yansımaları çok farklı olmazdı diye düşündüm.

Tabii iddia; “Türkiye’de Kürt olmak Amerika’da siyahi olmak demektir, kahrolsun barbar faşistler!” yorumları eşliğinde gündemin ilk sıralarına doğru tırmanırken bu arada ne resmi bir açıklama vardı ne de marka değeri olan bir gazete ya da herhangi bir haber sitesinin paylaştığı haber.

Kim olduğu ya da oldukları belli olmayan birileri tarafından ortaya bir iddia atılmıştı ve bu iddia, iddia falan olmaktan çıkıp çok kısa sürede ciddi manada etki yaratan bir algıya dönüşmüştü.

Uzatmayayım…

Sabaha kadar bekledim ve konuyla alakalı resmi bir açıklama gelmeyince de kafayı vurdum yattım.

Uyandığımda ise önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından paylaşılan açıklamayı gördüm sonra da Barış Çakan’ın babasının olaya dair anlattığı videoyu izledim…

Barış Çakan 3 kişi tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü evet ama ortaya atıldığı gibi Kürtçe şarkı dinlediği için değil, ezan okunurken araçlarında seslice şarkı dinleyenleri uyardığı için…

Yani bambaşka bir hikaye çıktı işin arkasından.

Önce genç kardeşimize Allah’tan rahmet acılı ailesine başsağlığı diliyorum.

Ve Barış Çakan’ın etnik kökeni üzerinden algı yapıp Türkiye’yi Amerika’nın yaşadığı iç savaş ortamına dönüştürme peşinde olan tüm provokatörlere de lanet olsun diyorum!

Ve başta etkin hesap sahibi olan siyasiler olmak üzere…

Gazeteci, akademisyen tüm sosyal medya kullanıcılarına sesleniyorum:

Lütfen provokasyona gelmeyelim!

Sosyal medyayı bir provokasyon üssüne dönüştürenlerin alçaklıklarına alet olmayalım!

Ve daha da önemlisi kim bu alçaklığa meylediyorsa da anında ifşa edip hukuk önünde hesabını vermesi için tavrımızı net koyalım!

Not: Bu arada yazıyı bitirip tekrar göz attım yukarıda adlarını saydığım HDP’li milletvekillerinin hesaplarına… Barış Çakan’ın babasının açıklamalarına rağmen bir düzeltmeye gitmemişti hiçbiri! Ve acı olan provokasyon amacına hizmet ettiği artık besbelli olanların o ilk paylaşımlarına verdikleri destek twitlerini de silmemişlerdi. Kendilerini uyarmak boynumun borcu! Bence olayın gerçeğini anlatan yeni paylaşımlar yapın… Onu yapmak zul geliyorsa da en azından provokasyona hizmet eden o paylaşımlarınızı hesaplarınızdan kaldırın!"

https://www.enpolitik.com/haber/321936/sevilay-yilmaz-yazdi-tum-provokatorlere-de-lanet-olsun-diyorum.html

Sizin Yorumunuz:

*
*