48 gün sonra toplanan meclis 'bekçi yasası'nı görüşecek

48 gün sonra toplanan meclis 'bekçi yasası'nı görüşecek | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 01.06.2020 08:36:46 - Güncellenme Tarihi: 04.07.2020 05:41:59

TBMM, Koronavirüs'le mücadele kapsamında 16 Nisan’da ara verdiği mesaiye ziyaretçi yasağı getirilerek yeniden başlıyor. Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak, bekçilere tanınan yeni yetkiler nedeniyle tartışma konusu olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi görüşülecek. AB’ye uyum düzenlemelerini içeren Rekabet Yasası değişikliği ile İkinci Yargı Paketi de komisyonlarda ele alınacak.

Meclis çalışmaları, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun sürdürülecek. TBMM yerleşkesine ziyaretçi girişini yasaklayan kararın süresi bu ay sonuna kadar uzatıldı. Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre, AKP ve MHP grupları, bu hafta Genel Kurul’da Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi’nin görüşmelerini tamamlamayı hedefliyor.

Düzenlemenin neler getirmesi bekleniyor?

Bu düzenlemeye göre;

  • Bekçiler, kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek.
  • Şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.
  • Bekçiler, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe engel olan taşıtların ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlamakla yetkili olacak.
  • Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen bekçiler, jandarma sınıfına dahil edilecek.
  • Bekçilerin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak ve maaşlarında artış sağlanacak.

 

https://www.enpolitik.com/haber/321907/48-gun-sonra-toplanan-meclis-bekci-yasasini-gorusecek.html

Sizin Yorumunuz:

*
*