Dünya devleri bir bir açıkladı: Evden çalışma uygulaması yaygınlaşıyor

Korona virüs nedeniyle dünya devi birçok firma evden çalışma düzenine geçti. Korona virüsün ardından da bu sisteme devam edileceği belirtildi.
Dünya devleri bir bir açıkladı: Evden çalışma uygulaması yaygınlaşıyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 24.05.2020 13:09:25 - Güncellenme Tarihi: 25.06.2020 16:45:41

Korona virüsü salgını sırasında dünyanın dört bir yanındaki şirketler, evden çalışma sistemine geçti. Salgının etkisi azaldıkça ofislere dönüşler de başladı.

CNN'de yer alan habere göre, bazı şirketler ise evden çalışma sisteminin daha verimli olduğunu gördü ve kalıcı olmasına karar verdi.

Sosyal medya devinin kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg, yaptığı son açıklamada çalışanların en az yüzde 50'sinin önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında evden mesai yapacağını söyledi. Zuckerberg, “Bu kararı almamızda birçok farklı etken var. Çalışanlarımızı tatmin etme ve daha geniş tabanlı refah yaratma çabalarımızın bir parçası.

Ayrıca ofisten çalışırken, işe alımda kendinizi az sayıda büyükşehirde yaşayan insanlarla sınırlıyorsunuz. Evden çalıştığınızda ise farklı topluluklarda yaşayan, farklı geçmişleri olan ve bakış açılarına sahip birçok insana ulaşabileceğiz” dedi.

Bir diğer sosyal medya devi olan Twitter da benzer adım attı. Şirket, bazı iş bölümlerinin artık sonsuza kadar evden çalışacaklarını açıkladı. Ancak hangi departmanların bunu yapacağıyla ilgili henüz detay verilmedi.

Şirket yetkilisi Jennifer Christie yaptığı açıklamada, “Eğer çalışanlarımız evden işlerini yapabilecekleri bir pozisyonda ise ve bunu istiyorlarsa, sonsuza kadar evden çalışabilirler” ifadelerini kullandı. Christie, ofise dönecek olan çalışanları da güvenli ve sıcak bir ortamın beklediğini sözlerine ekledi.

Şirket CEO'su Tobi Lutke, attığı bir tweette çalışma hayatının en başa döndüğünü belirterek, “Ofis merkezliliği bitti. Bugünden itibaren Shopify dijital bir şirkettir” diye yazdı. Lutke, 2021 yılına kadar ofislerinin tamamen kapalı kalacağını söyledi. Daha sonra ise çoğu çalışanın kalıcı olarak evden çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Tobi Lutke, “Her zaman dışarıdan çalışan arkadaşlarımız olmuştu. İnterneti, ofise ulaşan bir köprü olarak kullandılar. Şimdi bunun tam tersi olacak. Ofisin geleceği, evlerimizden ulaşabileceğimiz dijital bir rampa görevi görmek” dedi.

 

https://www.enpolitik.com/haber/321759/dunya-devleri-bir-bir-acikladi-evden-calisma-uygulamasi-yayginlasiyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*