'Ben sporcunun zeki, çevik ve...' Önce TRT, sonra Arda Turan ve AKP'li Giresun Belediyesi: 19 Mayıs'ı neden karıştırdılar?

'Ben sporcunun zeki, çevik ve...' Önce TRT, sonra Arda Turan ve AKP'li Giresun Belediyesi: 19 Mayıs'ı neden karıştırdılar? | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 20.05.2020 08:39:33 - Güncellenme Tarihi: 22.05.2020 09:27:26

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un fethini işgal olarak tanımlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ardından A Haber'in Kudüs’ü İsrail toprağı olarak tanımlaması, bütün bunların üzerine ise 19 Mayıs'ın belli kurum ve kişilerce karıştırılması veya çarpıtılması büyük tepki topladı. 

TRT ve Arda Turan'ın ardından AKP'li Giresun Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı diğer milli bayramlarla karıştırdı. Belediyenin Twitter hesabından yapılan paylaşıma tepki yağdı.

Öncelikle Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), yayınlanan haber bülteninde 19 Mayıs için "Cumhuriyet Bayramı" ifadesini içeren bir görsel yayınladı. TRT söz konusu görseli yayınlayan personel hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. 

Ardından ünlü futbolcu Arda Turan, 19 Mayıs mesajında "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" ifadelerini kullandı. Turan'ın paylaşımının ardından, futbolcuya Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim' sözü sık sık yorum olarak hatırlatıldı. Ayrıca Turan'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajında 'Atatürk' kelimesini kullanmaması dikkat çeken ikinci bir konu oldu.

AKP'li Giresun Belediyesi de yine 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın sosyal medyada kutlandığı mesajda skandala imza attı.  Giresun Belediyesi'nin ilk paylaştığı mesajda "19 Mayıs Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" yazıldığı görüldü. 

Hataların, sadece birer hata mı olduğu, ideolojik dil sürşmesi mi, algısal değersizleştirme mi, yoksa bir bilgisizlik ürünü mü olduğu ise tartışılan diğer konular oldu. 

 

haber: enpolitik

 

https://www.enpolitik.com/haber/321662/ben-sporcunun-zeki-cevik-ve-once-trt-sonra-arda-turan-ve-akpli-giresun-belediyesi-19-mayisi-neden-karistirdilar.html

Sizin Yorumunuz:

*
*