Gelecek Partisi'nden 'kayyum' tepkisi

Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi, HDP'li belediyelere atanan kayyumlara tepki gösterdi.
Gelecek Partisi'nden 'kayyum' tepkisi | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 17.05.2020 10:53:08 - Güncellenme Tarihi: 27.05.2020 13:46:48

Gelecek Partisi HDP'li belediyelere atanan kayyumlara tepki gösterdi: "Toplumsal barışa hizmet etmeyen bu uygulama terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle mücadele de demokratik yollarla, halkın kararına saygı duymakla, milletin gönlüne girmekle olur" ifadesi kullanıldı.

Gelecek Partisi'nden yapılan açıklama şöyle:

Iğdır ve Siirt illeri ile Kurtalan ve Baykan ilçe belediyelerine kayyım atamasına dair Gelecek Partisi olarak yaklaşımımızı parti programımızda yer alan hukuk devletine saygılı demokratik ilkeler oluşturmaktadır.

İktidarın seçimle gelen belediye başkanlarını görevden alma kararında teröre destek olma gerekçe olarak gösterilmektedir. Bu gerekçenin bir hukuk devletinde hukuki yollarla temellendirilmesi gerekir. Terörle irtibatın yargı kararı ile ortaya konmaması, görevden almaların bir yargı kararına dayandırılmaması iktidarın bu uygulamalardaki hukuksuzluğunu ve keyfiyetini ortaya koymaktadır.

Bir yargı kararı olması durumunda ise (şu ana kadar böyle bir karar olmadı) demokratik bir ülkede yeni belediye başkanının, belediye meclis üyelerinin seçimi ile belirlenmesi esastır. Bunun aksi uygulamaların halk iradesini yok sayan anti-demokratik uygulamalar olduğu açıktır.

Toplumsal barışa hizmet etmeyen bu uygulama terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle mücadele de demokratik yollarla, halkın kararına saygı duymakla, milletin gönlüne girmekle olur.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı tarafından Iğdır, Siirt ve Siirt'e bağlı Baykan ile Kurtalan'ın HDP'li belediye başkanları gözaltına alınmıştı. Belediye başkanlarının yerlerine ise kayyum atanmıştı. Daha sonra Muş Altınova belde belediyesine de kayyum atandığı açıklanmıştı.

Belediye başkanlarının haklarındaki terör soruşturması nedeniyle gözaltına alındığını belirtilmişti.

https://www.enpolitik.com/haber/321607/gelecek-partisinden-kayyum-tepkisi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*