'Yeni normal' hayatta ilk gün: Kontrolsüz kalabalık

Uzmanların riskin devam ettiği yönündeki uyarılarına rağmen hükümetin geçen hafta açıkladığı 'normalleşme' adımları kapsamında, kapatılan berber, kuaför ve AVM'ler bugün açıldı. Kurallara harfiyen uymanın çok büyük önem taşıdığı bu kritik günlerde ise manzara değişmedi, korkulan oldu. Bilim insanlarının 'Vuhan hali devam ediyor' diyerek uyardığı İstanbul'da, normalleşmenin ilk günün ana arterlerde insan ve araç trafiği oluştu. AVM girişlerindeki metrelerce kuyruklar görenlere 'pes' dedirtti. Vaka sayısının azaldığı Rize'de rehavete kapılan halk ise caddeleri doldurdu.
'Yeni normal' hayatta ilk gün: Kontrolsüz kalabalık | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 11.05.2020 15:15:57 - Güncellenme Tarihi: 28.05.2020 01:32:52

Yeni tip koronavirüs nedeniyle toplam 3 bin 786 kişinin hayatını kaybettiği Türkiye'de, 11 Mart’ta başlayan salgınla mücadelede kritik bir eşiğe gelindi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘kontrollü sosyal hayat’ dediği süreç bugün başladı. AVM’ler, berberler, kuaförler ve pazarlar kapılarını yeniden açtı.

Uzmanların 'henüz erken', 'vaka sayısı binin altına düşmeden normalleşmeden söz edilmemeli', 'böyle giderse ikinci değil üçüncü dalga bile görülür' uyarılarına rağmen manzara değişmedi. Normalleşmenin ilk gününde halk sokaklara akın etti, AVM'ler önünde uzun kuyruklar oluşturdu. 

İSTANBUL'DA TRAFİK YOĞUNLUĞU

Türkiye'de koronavirüsün merkez üssü olan ve 'Vuhan hali devam ediyor' sözleri ile tehlikeye dikkat çekilen İstanbul'da pek çok işletmenin tekrar faaliyete geçmesinin ardından, trafik ve toplu taşıma yoğunluğunda ciddi bir artış görüldü.İstanbul’daki ana arterlerde oluşan araç ve vatandaş trafiği deyim yerindeyse eski günleri aratmadı.

TOPLU TAŞIMADA YOLCU SAYISI ARTTI

"Kontrollü sosyal hayat"a geçen kent, toplu taşımada bazı noktalarda yoğunlaşma görülse de güne sakin başladı. Metrobüs, tramvay, otobüs duraklarının kesişme noktası Cevizlibağ'da bugün yolcu sayısı arttı.Daha önce önlemler kapsamında neredeyse boş olan toplu taşıma araçlarında artan yolcu sayısına rağmen sosyal mesafeye uymaya çalışıldığı ve yolcuların maske kullandığı görüldü.

VAKALAR AZALDI, HALK SOKAKLARI DOLDURDU

Koronavirüs vakalarının azaldığı Rize'de de halk, cadde ve sokakları doldurdu. İl Pandemi Kurulu, yoğunluk yaşanan alanlara yeni uyarı yazıları astı, polis ekipleri de denetimleri sıklaştırdı.

Doç. Dr. Uğur Kostakoğlu ise 'Son zamanlarda vaka sayılarında ufak kıpırdanmalar var. Bu normalleşme sürecinde beklediğimiz durum ama daha fazla olursa ikinci dalga gelebilir' diyerek vatandaşları uyardı.

'VAKALAR ARTIYOR'

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek ise, kontrolsüz kalabalığın devam etmesi halinde normalleşmenin yarım kalacağını belirterek, 'Vaka sayısı binin altına düşmeden normalleşmeden söz edilmemeli. Benim çevremden gözlemlediğim, yeniden artmaya başladı' açıklamasında bulundu.

https://www.enpolitik.com/haber/321486/yeni-normal-hayatta-ilk-gun-kontrolsuz-kalabalik.html

Sizin Yorumunuz:

*
*