Kabine bugün toplanıyor: 4 günlük sokağa çıkma yasağı gündemde

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 7. topalantısında 'normalleşme' süreci ile ilgili yeni adımları karara bağlayacak.
Kabine bugün toplanıyor: 4 günlük sokağa çıkma yasağı gündemde | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 11.05.2020 08:58:55 - Güncellenme Tarihi: 24.05.2020 17:23:31

Koronavirüs salgınının başlamasının ardından tüm mesaisini yakın kurmaylarıyla Huber Köşkü’nde sürdüren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, haftalık olarak topladığı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne bugün yedinci kez video konferans yöntemiyle başkanlık edecek. Ana gündem maddesini yine Koronavirüsle ilgili gelişmelerin oluşturacağı kabinede atılacak yeni adımlar karara bağlanacak.

AVM’ler ve kuaförlerin açılmasıyla bugün 'normalleşme'nin ilk günü yaşanırken, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine 7. kez toplanıyor. Bazı illere seyahat yasağının kaldırılması ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı gelmesi gündemde.

Milliyet'in haberine göre, Erdoğan’ın alınacak haftalık kararları Millete Sesleniş konuşmasıyla açıklayacağı toplantıda, salı gününe denk gelen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da içine alan 16-17-18-19 Mayıs’ta 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanması ve son toplantıda seyahat yasağının kaldırıldığı 7 kente yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

65 yaş üstü vatandaşlar için dün uygulanan dört saatlik sokağa çıkma izninde ortaya çıkan durum ile bu iznin devam edip etmeyeceği de toplantıda ele alınacak.

Kısıtlamanın sürdüğü 24 ildeki duruma dair değerlendirmelerin ardından bazı illerin de seyahat yasağı kapsamından çıkarılabileceği kaydediliyor.

Toplantıda özellikle bayram sonrası hareketlenmeye başlaması, YKS ve LGS sonrasında ise yoğunlaşması beklenen tatil bölgelerinde alınacak tedbirler de Kabine’ye sunulacak. Ancak sınav tarihlerinin ertelenmesine ilişkin bir gündem yok.

Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları kapsamında turizm sezonunun en az zararla atlatılması için alınacak tüm tedbirler de toplantıda görüşülecek.

Diğer iller için de kademeli ve kontrollü esnetme formüllerinin gündeme geleceği kabinede, 7 ilde son bir haftada yaşanan durumun yanı sıra kurallara uygun hareket edilip edilmediği konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu brifing verecek.

https://www.enpolitik.com/haber/321469/kabine-bugun-toplaniyor-4-gunluk-sokaga-cikma-yasagi-gundemde.html

Sizin Yorumunuz:

*
*