BDDK'dan o bankalar için yeni açıklama

BDDK Başkanı Akben, manipülasyon girişimlerine karşı koymaya kararlılıkla devam edeceklerini söyledi. Akben üç bankaya işlem yasağına ilişkin, "Üç banka yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağı kaldırılabilir ama soruşturma sürecek" ifadesini kullandı.
BDDK'dan o bankalar için yeni açıklama | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 10.05.2020 14:33:17 - Güncellenme Tarihi: 19.05.2020 11:31:09

BDDK, Türk bankalarına TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG'ye işlem yasağı getirdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, "Manipülasyon girişimlerine karşı koymaya kararlılıkla devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Üç bankanın yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağının kaldırılabileceğini ama soruşturmanın süreceğini belirten Akben, şöyle konuştu:

"Finansal istikrarın zarar görmemesi için AB normlarında tedbir aldık. Yönetmeliğinin muhatabı manipülatif bankacılık işlemleridir. Amacımız haber ve analize dayalı yorumları engellemek değildir. Salgın şartları düzeldiğinde uygulamalar eski haline dönecek. Bankaların asli fonksiyonlarını yerine getirmeye dönük yaklaşımımız devam edecektir."

Akben, "Bu dönemde finansal sistemin tüm paydaşlarının üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmelerini ve sektör düzenlemelerinin etrafından dolanma çabası içinde olmamalarını bekliyor ve bunun 7/24 takibinde olacağımızı da tüm paydaşlara bir kez daha hatırlatmak istiyorum" dedi.

https://www.enpolitik.com/haber/321456/bddkdan-o-bankalar-icin-yeni-aciklama.html

Sizin Yorumunuz:

*
*