Gelecek Partisi'nden 1 Mayıs mesajı: 'Yoksulluğu bitirme vaadiyle gelenler, yoksulluğu yaşam biçimi haline getirdiler'

Gelecek Partisi'nden 1 Mayıs mesajı: 'Yoksulluğu bitirme vaadiyle gelenler, yoksulluğu yaşam biçimi haline getirdiler' | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 01.05.2020 12:38:55 - Güncellenme Tarihi: 26.05.2020 08:37:39

Gelecek Partisi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin yaptığı basın açıklamasında, Türkiye'de yaşanan işsizlik ve kötü çalışma koşullarına dikkat çekti. 

"İş bulmak ayrı, aldığı ücretle yaşamak ayrı dert" diyen Gelecek Partisi, açıklamasında şunları vurguladı: 

Dört kişilik bir aile için açlık ve yoksulluk sınırının sırasıyla 2 bin 884 TL ve 7 binz 733  TL olduğu bir ülkede, asgari ücreti 2bin 324 TL olarak belirlemek insan onurunu koruyabilir mi?

Türkiye’de İşsiz sayısı 4 .4 milyon olurken, işsizlik oranı yüzde 13,8’e yükseldi. Genç nüfusta işsizlik  ise yüzde 25’e ulaştı. Bu rakamlar son 15 yılın en yüksek işsizlik oranına işaret ediyor.

Her iki çalışanımızdan biri 2 bin 500 TL ve altı ücretle yaşam mücadelesi verirken, bir de Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizde işsizliğin artmasıyla insanlarımızın yardımlara muhtaç kalmasının önüne geçilmelidir. 

Ücretsiz izinde olanlara günlük 39 TL gibi insan onuruna aykırı  bir rakam yerine,  geçinebilecekleri bir ücret verilip, kısmi çalışma ödeneği ise asgarî ücret düzeyine yükseltilmeli ve mağduriyetler giderilmelidir. 

Ayrıca Covid-19 salgını sonrası bu süreçten etkilenip, işini kaybedecek emekçilerin iş kaybı giderilmeli ve istihdam konusunda gerekli önlemler alınmalıdır.

Yoksullukla mücadele edecekleri vaadiyle iktidara gelenler, son 4 yılda yoksulluğu milletimizin yaşam biçimi haline getirmiş olmalarının utancını duymalıdır.

1 Mayıs’ın emek örgütlerinin talepleri doğrultusunda bir güne çevrilmesi işçi kardeşlerimizin de hakkıdır.

1 Mayıs’ın haksızlık, adaletsizlik, ayırımcılık ve emek sömürüsünün olmadığı günlerde, bütün meydanlarda barış, huzur içinde, emek ve dayanışma bilinciyle yeniden kutlanması en büyük temennimizdir.

İNSANLARI YOKSULLUĞA MAHKUM EDİP, DUYGU İSTİSMARI DÜZENİ OLUŞTURAN SİSTEMİ YIKACAĞIZ!

YERİNE BOLLUK BEREKET, MUTLULUK VE DEMOKRASİ VAAT EDEN BİR GELECEK İNŞA EDECEĞİZ! Dayanışmanın, iyiliğin, birliğin ve güzelliğin günü; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun!"

 

https://www.enpolitik.com/haber/321244/gelecek-partisinden-1-mayis-mesaji-yoksullugu-bitirme-vaadiyle-gelenler-yoksullugu-yasam-bicimi-haline-getirdiler.html

Sizin Yorumunuz:

*
*