Gelecek Partisi polisin vurduğu Ali'yi sordu: İçişleri Bakanlığı’nı açıklama yapmaya davet ediyoruz!

Gelecek Partisi polisin vurduğu Ali'yi sordu: İçişleri Bakanlığı’nı açıklama yapmaya davet ediyoruz! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 28.04.2020 14:44:41 - Güncellenme Tarihi: 19.05.2020 12:18:58

Gelecek Partisi İnsan Hakları Başkanlığı, Adana’da polis kontrol noktasından kaçmak isterken kalbinden vurularak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Ali A. için bir açıklama yayımladı.

Parti web sitesi ve sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada,  İçişleri Bakanlığı ve Adana Emniyeti’ne olay hakkında sorular yöneltildi.

“Suriyeli Gencin Polis Tarafından Öldürülmesine İlişkin Sorulara İçişleri Bakanlığı Cevap Vermelidir” başlıklı açıklama şu şekilde:

 

"Yerel ve ulusal basında çıkan, ve “ayağından vurulup tedavisi için hastaneye kaldırıldığı”na dair haberleri yapılan genç ile Ali Hasani aynı kişi midir?

Eğer öyleyse bu durum, yalan haber yapmak/yaptırmak suretiyle hadisenin adaletten ve kamuoyunun gözünden kaçırılması demek değil midir?

Olay yerine ait kamera görüntüleri var ise bu görüntüler paylaşılacak mıdır?

Maktül önden mi arkadan mı vurulmuştur?

Maksat kaçan bir şahsı yakalamak ise öncesinde havaya ateş edilerek korkutma seçeneği denenmiş midir?

Polis şahısla ilgili kendisine bir saldırı ihtimali görmüş müdür?

Güvenlik güçlerine karşı bir saldırı ihtimali yok ise polisin kendini savunma aşamasının son çaresi olan silahla vurma neden ilk olarak tercih edilmiştir?

İçişleri Bakanlığı’nı, bu görüntü ve iddiaları ivedi olarak soruşturmaya ve kamuoyuna doğru bilgileri içeren açıklamaları yapmaya davet ediyoruz!"

https://www.enpolitik.com/haber/321191/gelecek-partisi-polisin-vurdugu-aliyi-sordu-icisleri-bakanligini-aciklama-yapmaya-davet-ediyoruz.html

Sizin Yorumunuz:

*
*