Maske 'meselesi'nde yeni uygulama: SSK'lı çalışanlar eczanelerden ücretsiz maske alamayacak

Maske 'meselesi'nde yeni uygulama: SSK'lı çalışanlar eczanelerden ücretsiz maske alamayacak | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 28.04.2020 13:48:10 - Güncellenme Tarihi: 29.05.2020 21:52:21

Koronavirüs salgını ile birlikte gündemin en çok tartışılan konularından biri de 'maske' oldu. Salgının ilk günleri halkın panik içinde kendi imkanlarıyla tedarik etmeye çalıştığı ancak faiş fiyata satılmaya başlayan maske için Ticaret Bakanı Tezcan 'maskeler sadece eczanelerde satılacak' demiş, aynı gün Cumhurbaşkanı devletin PTT üzerinden ücretsiz dağıtılacağını açıklamış, PTT sistemi çökünce e-devlet üzerinden dağıtılacağı belirtilmişti. E-devlet üzerinden 'adrese kargo' planı da hayata geçirilemeyince bu kez maskeler için 'eczanelerde ücretsiz dağıtılacak' uygulamasına geçildi. Ancak tartışma bitmedi. Vatandaşlara gelecek sms ile alınacak maskeler çoğu eve ve kişiye ulaşmadı. Bugün İstanbul Eczacılar Odası'ndan yapılan açıklamaya göre ise SSK'lı çalışanların ücretsiz maskelerden faydalanamayacağı kaydedildi. 

İstanbul Eczacı Odası'nın yaptığı açıklamaya göre, artık kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SSK'lı olarak çalışan vatandaşlar eczanelerden ücretsiz maske alamayacak. Yapılan açıklamada bu kişilerin çalıştıkları kurumlardan maske temin edebileceği ifade edildi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Eczanelerimizden ücretsiz maske dağıtımı esnasında yaşadığımız yoğunluğun azaltılması yönünde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni düzenlemeler yapılmıştır.

Buna göre; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SSK'lı olarak çalışan vatandaşlarımız, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacaktır. Bu vatandaşlarımız, maskelerini çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden temin edeceklerdir.

Bu kapsamda eczanelerimize gelecek vatandaşlarımızı bilgilendirmek için hazırladığımız afiş çalışmamız aşağıdadır."

https://www.enpolitik.com/haber/321189/maske-meselesinde-yeni-uygulama-sskli-calisanlar-eczanelerden-ucretsiz-maske-alamayacak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*