AYM'nin 'güvenlik soruşturması' kararı Resmi Gazete'de: Anayasaya aykırı!

AYM, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimlerin, bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşların arşivlerinden bilgi ve belge almaya, bazı kayıtlara ulaşmaya, soruşturma ve mahkeme kararlarını almaya yetkili olduklarına ilişkin kanun hükmünü Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. AYM'nin, 19 Şubat 2020 tarihinde verdiği iptal kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.
AYM'nin 'güvenlik soruşturması' kararı Resmi Gazete'de: Anayasaya aykırı! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 28.04.2020 12:44:47 - Güncellenme Tarihi: 10.05.2020 18:52:18

Anayasa Mahkemesi (AYM) güvenlik soruşturması yapan birimlerin; kamu kurum ve kuruluşlarının arşivinde yer alan ve hukuki denetimden geçmeyen bilgilere erişebileceğine dair düzenlemenin iptal gerekçesini yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, CHP milletvekilleri, '4045 sayılı Güvenlik Soruşturması, Bazı Nedenlerle Görevlerine Son Verilen Kamu Personeli ile Kamu Görevine Alınmayanların Haklarının Geri Verilmesine ve 1402 Numaralı Sıkıyönetim Kanunununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunu'ndaki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimlerin kamu görevinde çalıştırılacak kişilerle ilgili çeşitli bilgilere erişmesine olanak tanıyan hükmün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

İptal talebinin gerekçesinde, kuralın güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması faaliyeti kapsamında kamu idaresine, kamu görevine girme hakkını kullanmak isteyen kişiye ait kişisel verilere sınırsız bir şekilde erişme ve bu verileri toplama, sınıflandırma, işleme ve değerlendirme imkanı verdiği, kamu hizmetine girme hakkına öngörülemez bir sınırlama getirdiği belirtilerek hükmün anayasaya aykırı olduğu kaydedildi.

Yüksek Mahkeme  oy birliğiyle söz konusu kuralı anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

https://www.enpolitik.com/haber/321187/aymnin-guvenlik-sorusturmasi-karari-resmi-gazetede-anayasaya-aykiri.html

Sizin Yorumunuz:

*
*