'Salgın bitti' denilse de halk biteceğini düşünmüyor...

'Salgın bitti' denilse de halk biteceğini düşünmüyor... | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 28.04.2020 11:27:14 - Güncellenme Tarihi: 11.05.2020 18:23:14

Ipsos Araştırma Şirketi, Türkiye'de yapılan son anket sonuçlarına göre vatandaşın salgının 6 ay daha süreceğini düşündüğünü açıkladı. Ankette dikkat çeken bir konu da, yetkilerden 'Salgın bitti' açıklaması gelse dahi vatandaşın büyük çoğunluğu salgının tamamen bitmeyeceği ancak kontrol altına alındığı anlamına geleceğine inanıyor.

Ipsos’un Koronavirüs Salgını ve Toplum Genel Kamuoyu Araştırmasına göre toplumun %42’si salgının 6 aydan daha uzun sürede kontrol altına alınabileceğini bekliyor, bu oran bir önceki dönem %39’du.

Son dönemde Koronavirüs salgını yine en önemli sorunumuz olsa da Ekonominin en önemli sorun olarak belirtilmesi de yükselişte.

Öte yandan hem sürenin uzun sürecek olması hem de kontrol altına alınabileceği görüşü bundan sonraki hayatımızın da eskisi gibi olmayacağını gösteriyor; toplumun %74’ü salgın sonrası hayatlarının radikal bir şekilde değişeceğini düşünüyor. 

TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ SORUNU

İlk yeni korona virüs vakasının ülkemizde görülmesinin ardından tüm Dünya ile birlikte ülkemizin de en önemli sorunu salgın oldu. Hem de geçmişte ne ekonomi ne de terörün olmadığı kadar baskın bir şekilde vatandaşların gündemine oturdu. Salgın, her dört kişiden üçü için ülkemizin en önemli sorunu. 

Virüsten sonra vatandaşın dikkat çektiği diğer sorunları ise başlıca ekonomi, eğitim ve terörden oluşuyor.

korona anket

SALGIN NE ZAMAN BİTER

Ipsos Korona virüs Salgını ve Toplum Genel Kamuoyu Araştırmasına göre; haftalar, aylar ilerledikçe hem ülkemizde hem de Dünya’da salgının sona ereceği tarihe dair daha karamsar beklentiler gözlemleniyor. İlk hafta salgının birkaç ay içinde sona ereceğini düşünenlerin oranı %45 idi, buna karşılık 6 aydan uzun süreceğini düşünen daha karamsar denilebilecek kesimin oranı %24 idi.

Haftalar ilerledikçe salgının birkaç aya kadar biteceğini düşünenler %35’e gerilerken, 6 aydan uzun süreceğine inananların oranı %42’ye yükseldi. Ipsos tarafından Dünya’nın diğer ülkelerinde yapılan araştırmalarda da benzer şekilde yaz aylarından önce veya yaz mevsimi içinde sona ereceğini düşünenlerin oranı azalırken sonbaharda veya yıl sonuna doğru sona ereceğini düşünenlerin oranı yükseliyor.

SALGIN BİTTİ' AÇIKLAMASI GELSE DAHİ...

Ipsos Korona virüs Salgını ve Toplum Genel Kamuoyu Araştırmasına göre insanların çok büyük bir kısmı, dörtte üçüne yakın bir kısmı, "Salgının sona erdiğine dair bir açıklama yapılırsa ne düşünürsünüz" sorusuna böyle bir açıklama yapılsa dahi bunun salgının tamamen bitmediği ancak kontrol altına alındığı anlamına geleceğine inanıyor.

Bu nedenle de bazı önlemlerin hayatımızda kalmaya devam edeceği düşüncesi hakim. Bu aslında insanların birey olarak da bir süre daha, belki kesin tedavi/aşı bulunana dek önlem almaya devam edeceklerinin bir göstergesi.

korona anket

KORONA VİRÜS HAYATIMIZI DEĞİŞTİRECEK

Ipsos’un Korona virüs Salgını ve Toplum Genel Kamuoyu Araştırmasında, “Korona virüs salgını bir süre sonra sona erse bile hayatımızın radikal şekilde/çok ciddi bir şekilde değiştiğini düşünüyor musunuz?” Diye de soruldu. Salgın sonrası hayata dair ipucu veren bu soruya yanıtlar;

Salgının bittiği duyurusuna verilecek tepkinin sorulduğu yanıtlar ile tutarlı bir şekilde, salgın bitse dahi hayatımızda radikal etkiler, değişimler bırakacağını gösteriyor. Salgının yarattığı sağlık tehdidi ve tüm bu yaşananların sebep olduğu ekonomik krizin hayatlarımızda önemli değişikliklere yol açacağını düşünenlerin oranı haftalar ilerledikçe de artıyor.

 

kaynak: yeniçağ

https://www.enpolitik.com/haber/321186/salgin-bitti-denilse-de-halk-bitecegini-dusunmuyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*