Ankara Barosu yöneticileri hakkında 'dini değerleri aşağılama' suçundan soruşturma

Ankara Barosu yöneticileri hakkında 'dini değerleri aşağılama' suçundan soruşturma | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 27.04.2020 15:29:20 - Güncellenme Tarihi: 03.05.2020 23:56:09

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı,  Ankara Barosu yöneticileri hakkında 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama' suçundan soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, baronun dün 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın İnsanlığın Bir Kesimini Nefretle Aşağılayıp Kitlelere Hedef Gösterdiği Konuşmasıyla İlgili Basın Açıklaması' başlığıyla açıklama yaptığı belirtilerek, açıklama nedeniyle baro yöneticileri hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216/3 maddesi kapsamında, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan re'sen soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

TCK'nin 216'ncı maddesinin 3'üncü fıkrasında "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmü bulunuyor.

Adalet Bakanı Gül: Esefle kınıyorum

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş’ın cuma hutbesinde naklettiği dini hükümler nedeniyle Ankara Barosu’nun rahatsızlığını ifade eden ve yer yer haddi zorlayan açıklamasını esefle karşılıyorum. Anayasa’nın 24. maddesinde ifadesini bulan dini inanç, vicdan ve kanaat hürriyetinin herkes gibi bir din adamı tarafından da kullanılmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Üstelik bu din adamı, anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri’nin başı olarak İslam dininin hükümlerini seslendirmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın dini bilgi ihtiyacına, suallerine ve tereddütlerine cevap vermesi son derece doğal ve her şeyden önce bir kamu görevidir" ifadelerini kullandı.

 

https://www.enpolitik.com/haber/321175/ankara-barosu-yoneticileri-hakkinda-dini-degerleri-asagilama-sucundan-sorusturma.html

Sizin Yorumunuz:

*
*