TBMM özel oturumuna Erdoğan katılmıyor

TBMM özel oturumuna Erdoğan katılmıyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 23.04.2020 10:15:27 - Güncellenme Tarihi: 11.05.2020 03:24:40

TBMM’nin 100’üncü yıl özel oturumu bugün koronavirüs salgınının gölgesinde gerçekleştirilecek. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un “Liderler etkinliğe katılmasın” çağrısına uyan tek isim AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

TBMM’nin açılışının 100. yıl dönümü korona salgının gölgesinde kutlanıyor. Salgın nedeniyle Meclis’in açılışının 100. yılı nedeniyle büyük etkinlikler iptal edildi, bazıları ertelendi. Kutlamalar kapsamında ilk olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet tarafından TBMM'deki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu ve Anıtkabir'i ziyaret etti. 

Kutlamalar kapsamında, Türkiye Büyük Millet Meclis'inde ilk olarak Atatürk Anıtı'na çelenk koyuldu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Meclis’e döndü.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki Başkanlık Divanı üyeleri TBMM’deki törenin ardından Anıtkabir'i ziyaret ediyor. Aslanlı yoldan geçerek Atatürk’ün mozolesine ulaşan heyet mozoleye çelenk bırakılmasının ardından İstiklal Marşı okudu.

ÖZEL DEFTERİ İMZALADI

Misak-ı Milli Kulesi'nde, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Mustafa Şentop şu ifadeleri kullandı:

"Milletin zillete ve yok oluşa mahkum edilmek istendiği tarihte, Ya İstiklal Ya Ölüm şiarıyla yola çıkan Gazi Meclisi'mizin açılışının 100'üncü yıldönümünü kutlamak amacıyla huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz. Fedakarlıkla yürütülen mücadeleler neticesinde bugün Türkiye dünyanın saygın ülkesinden birisidir. Bütün şehitlerimizle birlikte Türkiye ve TBMM, Milli Mücadele ruhuna bağlı evlatların emin ellerindedir."

Devlet erkanı, Anıtkabir'deki törenlerin ardından 1. Meclis'e hareket etti. Ulus'taki 1. TBMM'de de anma töreni gerçekleştirilecek.

GENEL KURUL 14.00’TE TOPLANACAK

Genel Kurul, 14.00'te 23 Nisan nedeniyle özel gündemle toplanacak. Şentop, açılış konuşması yapacak. Özel oturumda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yer alacak. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise milletvekili olmadığı için oturumu Genel Kurul’daki özel locadan takip edecek.

ERDOĞAN KATILMIYOR

Genel Kurul'daki özel oturuma AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise katılmayacak. Akşam da geleneksel resepsiyon verilmeyecek. Saat 21.00'de evlerin balkonundan İstiklal Marşı okunurken, aynı saatte TBMM Tören Alanı'nda havai fişek, ışık ve lazer gösterisi de yapılacak.

https://www.enpolitik.com/haber/321093/tbmm-ozel-oturumuna-erdogan-katilmiyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*