Selçuk Özdağ, “Yerel basına destek çıkılmalı basında tekelleşmenin önüne geçilmelidir”

Selçuk Özdağ, “Yerel basına destek çıkılmalı basında tekelleşmenin önüne geçilmelidir” | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 22.04.2020 23:53:42 - Güncellenme Tarihi: 25.05.2020 00:14:43

Doğru, ilkeli ve tarafsız habercilikten yana olan yerel basının demokrasinin sacayaklarından biri olduğunu ifade eden Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, AK Parti iktidarının yerel basının yaşadığı sıkıntıları adeta görmezden geldiğini ve kendi yandaşı medya organlarıyla basında tekelleşmeyi hedeflediğini kaydederek, “Yerel basına sahip çıkılmalı basında tekelleşmenin önüne geçilmelidir” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ bulundukları bölgelerin sesi olan yerel basın organlarının, ister ekonomik, ister koronavirüs sürecinden dolayı krizin eşiğinde olduğuna dikkat çekerek, Doğru, tarafsız, ilkeli habercilikten yana yerel medyaya sahip çıkılmalı basında tekelleşmenin önüne geçilmelidir” dedi.

Basının içinden gelen biri olarak yerel medyanın yaşadığı sorunları çok yakından bildiğini kaydeden Özdağ, “Basın Meslek Örgütleri temsilcileri yaşamış oldukları sorunları ve talepleri tarafımıza iletmiş durumdalar. Yerel basına destek olmak demokrasiye sahip çıkmak demektir. Yerel basının sorunlarını gündemde tutmak ve çözüm yollarına kavuşturmak demokrasiden, insan haklarından, basın özgürlüğünden, inanç, düşünce ve teşebbüs hürriyetinden yana olan partimiz açısından son derece önem teşkil etmektedir.” şeklinde konuştu.

YEREL BASIN ÖNCELİKLE EKONOMİK OLARAK DESTEKLENMELİ

Türkiye genelinde resmi ilan alan günlük gazete sayısının Bin 50, haftalık ve aylık toplam gazete sayısının ise Bin 500 olduğuna vurgu yapan Özdağ, “Öncelikle özellikle ekonomik alanda ve son bir aydır virüs krizi sebebiyle yerel basınımızın yaşadığı sorunlarla ilgili talepler ve çözüm yollarını tarafımıza aktaran basın meslek örgütü temsilcilerine teşekkür ediyorum. Yaşanan ekonomik krize virüste eklenince günlük olarak yayın hayatına devam eden ve resmi ilan alan günlük yazılı basın organları birbirleriyle dayanışma içerisinde haftanın belirli günlerinde dönüşümlü olarak gazetelerini çıkarma kararı alarak ekonomik buhrandan bir nebze rahatlama yoluna gitmişler dolayısıyla da aylık resmi ilan gelirleri yüzde seksen oranında düşmüştür. Ağır maliyetler karşısında yayın hayatlarına devam etmede çok büyük zorluklar yaşayan bu yayın organları şayet taleplerine karşılık bulamazlarsa kapanmak zorunda kalan yayın organları arasına katılma ihtimalleri çok yüksektir. Bu olumsuz durum demokrasiden, basın özgürlüğünden yana olan bizler için asla arzu etmediği bir sonuç olacaktır. Dolayısıyla yerel medya organlarının basın meslek örgütleri aracılığıyla tarafımıza aksettirdikleri taleplerinin başında ekonomik kaygı üst noktadadır” dedi.

TALEPLER KAYITSIZ KALINMAMALIDIR

Anadolu’da bulunan ve en az 5 basın emekçisini bünyesinde bulunduran yerel medya şirketlerinin KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan veya KOSGEB’den kredilendirilmesi gerektiği tarafımıza iletilen talepler arasında diyen Özdağ diğer talepleri şu şekilde aktardı:

“Yerel medya organlarının resmi kurumlara olan ödemeleri SGK ve Maliye borçları başta olmak üzere en az bir yıl süreyle ertelenmelidir. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 5’e düşürülmelidir. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinin de bir süre alınmamalıdır. TÜRKSAT uydu bedeli ödemelerinin bir süre ertelenmesi ve döviz değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme imkanı sağlanmalıdır. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşması sağlanmalıdır. Medya sektörünün sahip ve emekçileri aynı geminin içindedirler. Polis ve sağlık görevlileri gibi hayatlarını tehlikeye atarak görev yapan gazeteciler ve medya çalışanları da ücretlerini sağlıklı olarak alamamaktadırlar. Çalışanların tamamına ve işsiz kalanlara Basın İlan Kurumu vasıtasıyla bir defalığına en az 3 maaş sosyal yardım olarak hibe desteği verilmelidir. Ayrıca, tüm medya çalışanlarına devlet bankalarından veya fonlardan bir yıllık maaşlarının yarısı kadar isteğe bağlı olarak 5 yıl ödemeli faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. toplumu yakından ilgilendiren belediye meclis ve encümen kararları ile il genel meclisi ve hizmet birlikleri karar ve duyuruları resmi ilan olarak her şehirde yerel gazetelerde yayınlanmalıdır. Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçenin asgari yüzde 30'u yerel medyaya ayrılmalıdır. Yerel Medyanın digital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik altyapı için düşük faizli kredi imkanı sağlanmalı ayrıca gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi sağlanmalı ve gümrük vergileri tamamen sıfırlanmalıdır.

TEDBİR DESTEK PAKETİ AÇIKLANMALIDIR

Özdağ basın meslek örgütleri tarafından kendilerine iletilen talepler içeriğinde işini, gelirini kaybeden basın emekçilerine maaş verilmesi, gazetecilere faizsiz kredi imkanı sunulması, internet gazetecilerinin kapsam dışı bırakılmamasının da önerildiğini belirterek bu taleplerin yanısıra Korona salgınından olumsuz etkilenen yerel medya yayın organlarına yönelik Tedbir Destek Paketi beklentisinin de yer aldığını kaydetti.

 

 

https://www.enpolitik.com/haber/321087/selcuk-ozdag-yerel-basina-destek-cikilmali-basinda-tekellesmenin-onune-gecilmelidir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*